Viyolonsel eğitiminde basamaklı program önerisi
Cascading curriculum proposal in cello education
  1. Tez No: 940606
  2. Yazar: SİNEM ARICI KETHÜDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı“bireysel çalgı (viyolonsel)”ders programının özellikle son yıllarda değişen ve çeşitlenen öğrenci profilinine göre tekrar şekillendirilip, revize edilmesi (basamaklandırılması) amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışma hem aynı sınıfta öğrenim görüp farklı düzeyde viyolonsel çalan öğrencilerin düzeylerinin belirlenmesine yardımcı olması; hem de derslerin işleyişi ve ölçme-değerlendirme konusunda objektif bir yaklaşım önermesi adına önemlidir. Bu amaçtan hareketle viyolonsel eğitimine yönelik basamaklı öğretim programı önerisi oluşturulmuştur. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma tekniklerinden literatür tarama ve program geliştirmeye dayalı model esas alınarak oluşturulmuş 4 alt amaç altında şekillendirilmiştir. Birinci alt probleme yönelik veriler; üniversitelerin güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dalları, konservatuvarlar ve güzel sanatlar fakültelerinde görev yapan 10 viyolonsel eğitimcisinin çalıştıkları kurumlara yönelik öğrenci profili ile uyguladıkları öğretim programına ilişkin görüşleri açık uçlu görüşme formu yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın ikinci alt amacın verileri, viyolonsel eğitimcilerinin çalgı (viyolonsel) eğitiminde“değerlendirmeye”yönelik görüşleri açık uçlu görüşme formu yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler tema-kod yöntemi ile analiz edilmiştir. Alınan veriler ışığında değerlendirmeye yönelik bir açık olduğu uygulanan programların çerçeve program olduğu ve program içeriklerinin yeterli olmadığı sonuçlarına varılmıştır. Araştırmanın üçüncü ve dördüncü alt problemine yönelik olarak ise araştırmacı ve danışmanı tarafından Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı çerçevesinde kurum kültürü göz önünde bulundurularak viyolonsel eğitiminde basamaklı program önerisi hazırlanmıştır. Tasarlanan basamaklı öğretim programı 10 basamak olarak şekillendirilmiş olup; Türkiye'nin 7 bölgesinde profesyonel çalgı eğitimi veren kurumlarda görev yapan 29 öğretim elemanına sunulmuş ve öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda programın güçlü ve zayıf taraflarına yönelik önerileriyle son biçimini almıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to reshape and revise the“individual instrument (cello)”curriculum of Gazi University Gazi Faculty of Education, Department of Music Education according to the changing and diversifying student profile, especially in recent years. In this study, in order to help determine the levels of students who study in the same class and play cello at different levels; a stepped curriculum proposal for cello education was created in terms of both functioning and measurement-evaluation. Developing a program proposal suitable for the purpose and result of the course with a stepped curriculum for cello education is also one of the aims of the research. The method of the research was shaped under 4 sub-problems based on the literature review and curriculum development model from qualitative research techniques. The data for the first sub-problem were collected through an open-ended interview form with 10 cello educators working in the music education departments of fine arts education departments, conservatories and fine arts faculties of universities, and their opinions on the student profile of the institutions they work in and the curriculum they apply. The data of the second sub-problem of the research were obtained through an open-ended interview form about the cello educators' views on“evaluation”in instrument (cello) education. The data obtained were analyzed with the theme code method. In the light of the data obtained, it was concluded that there is a deficit for evaluation, the programs implemented are framework programs and the program contents are not sufficient. For the third and fourth sub-problems of the research, the researcher and his advisor prepared a stepped program proposal in cello education by considering the institutional culture within the framework of Gazi University Gazi Education Faculty Fine Arts Education Department of Music Education. The designed stepped curriculum was shaped as 10 steps; it was presented to 30 lecturers working in institutions providing professional instrument education in 7 regions of Turkey and took its final form with the suggestions for its strengths and weaknesses in line with the opinions of the lecturers.