Erken çocukluk motor beceri ölçeklerinin kesme puanlarının belirlenmesinde standart belirleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparing standard setting methods while determining cut point to motor skills scales for early childhood
- Tez No: 940632
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada erken çocukluk döneminde psikomotor becerilerin değerlendirilmesi amacıyla kullanılan 16 madde ile 2 alt boyuttan oluşan Okumaya Yönelik Motor Becerileri Değerlendirme (OYMBD) Ölçeği' ne yönelik ROC ve genişletilmiş Angoff yöntemleriyle kesme puanı belirleme süreci gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında belirtilen standart belirleme yöntemleriyle elde edilmiş kesme puanlarının birbirleriyle olan uyumları, puanlayıcı uyumları, yöntemlere dayalı şekilde öğrencilerin psikomotor becerisi açısından yeterlilik düzeyleri ve süreçteki uzman/katılımcı sayısı azaltıldığında gerçekleşen değişimin kesme puanına etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Ankara ve Nevşehir illerinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında erken çocukluk eğitimine devam eden öğrencilerden elde edilen ölçek puanları ile erken çocukluk eğitimi alan uzmanlarından elde edilen uzman görüşleriyle veri seti oluşturulmuştur. Araştırma verileri, erken çocukluk eğitimine devam eden öğrencilerin beden farkındalığı ve ince motor beceriler boyutunda yeterlilik düzeylerini sunmaktadır. Tek turlu genişletilmiş Angoff analizi kapsamında OYMDB Ölçeğine yönelik kesme puanı 37.605, iki turlu genişletilmiş Angoff analizi kapsamında OYMDB Ölçeğine yönelik kesme puanı 38.78 hesaplanmıştır. Bu değerlerden yola çıkarak altın standartlı ROC analizleri gerçekleştirilmiş ve gerçek durumlarla uyum yakalanmıştır. Altın standartsız ROC analizinde ise kesme puanı 35.50 olarak hesaplanmıştır. ROC- iki turlu genişletilmiş Angoff, tek turlu genişletilmiş Angoff- iki turlu genişletilmiş Angoff ve ROC- genişletilmiş Angoff yöntemlerine yönelik uyum ise her iki incelemede de yeterli düzey ve yetersiz düzey arasındaki ayrımı istatistiksel olarak anlamlı uyumla gerçekleştirildiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, ROC ve tek turlu genişletilmiş Angoff standart belirleme yöntemlerinde uzman ya da katılımcı azalması durumunda yeterli ve yetersiz düzey arasındaki ayrımın istatistiksel olarak anlamlı uyum gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of determining cut-off scores using ROC and extended Angoff methods was conducted for the Motor Skills Rating Scale (MSRS), which consists of 16 items and 2 sub-dimensions, to assess psychomotor skills in early childhood. The research examined the consistency of the cut-off scores obtained through these methods, scorer reliability, student competency levels in psychomotor skills, and the impact of reducing the number of experts/participants on the cut-off scores. A dataset was created using scale scores from early childhood students during the 2023-2024 academic year in Ankara and Nevşehir, as well as expert opinions from early childhood education professionals. The data present students' competency levels in body awareness and fine motor skills. In the single turn extended Angoff analysis, the cut-off score for the MSRS was 37.605, while the two turn extended Angoff method yielded a score of 38.78. Based on these values, gold standard ROC analyses were performed and compliance with real situations was determined. In the classical ROC analysis, the cut-off score was determined as 35.50. The comparison between the methods revealed statistically significant consistency in distinguishing competent and non-competent levels. On the other hand, reducing the number of experts or participants in ROC and single turn extended Angoff methods still resulted in statistically significant consistency.