3 ve üzeri segment posterior torakolomber stabilizasyon yapılan hastaların postoperatif yatış süresini öngören bir nomogram planlanması
Development a nomogram to predict postoperative length of stay in patients undergoing three or more segment posterior thoracolumbar stabilization
- Tez No: 940653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada, torakolomber bölgede 3 seviye ve üzeri segmentte posterior enstrümantasyon yapılan hastaların postoperatif yatış sürelerini etkileyen faktörleri değerlendirilerek, bu süreleri öngören bir nomogram tasarlamak hedeflenmiştir. Nomogram, hastaların uzamış postoperatif yatış ihtimalini öngörerek daha doğru bilgilendirme ve planlama sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde 2020-2024 yılları arasında posterior enstrümantasyon cerrahisi yapılan 300 hasta üzerinde retrospektif bir inceleme olarak gerçekleştirildi. Analiz için LASSO ve çok değişkenli lojistik regresyon yöntemleri kullanılarak potansiyel tahmin ediciler belirlendi. Değişkenlerin belirlenmesinde yaş, cinsiyet, ek hastalıklar (diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı), operasyon süresi, peroperatif/postoperatif kan transfüzyonu, enfeksiyon ve tromboemboli gibi komplikasyonların varlığı dikkate alındı. İstatistiksel analizler için SPSS 22 ve R programları kullanıldı. Bulgular: Yapılan analizler; ileri yaş, artan operasyon süresi, diyabet ve hipertansiyon birlikteliği, kan transfüzyonu varlığının uzamış yatış süresiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu. Postoperatif enfeksiyon ve tromboemboli de uzamış yatış süresi ile ilişkili bulundu ancak örneklemdeki düşük sayıları nedeniyle nomogramda yer almadı. Nomogram, operasyon süresi ve komorbidite kombinasyonları üzerinden uzamış yatış süresini tahmin etmede orta düzeyde doğruluk gösterdi (AUC: 0.702). Sonuç: Çalışma sonucunda elde edilen nomogram, uzamış postoperatif yatış sürelerini öngörme yeteneği kazandırmıştır. Bu, hasta planlaması ve bilgilendirmesi açısından önemli bir katkı sunabilir. Ancak daha geniş vaka serileriyle gerçekleştirilecek çalışmalarla modelin doğruluğunun artırılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. Sonuç olarak, postoperatif yatış sürelerini etkileyen faktörlerin daha iyi anlaşılmasıyla klinik yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the factors influencing postoperative length of stay in patients undergoing posterior instrumentation at three or more levels in the thoracolumbar region and to design a nomogram that predicts these durations. The nomogram is developed to provide more accurate information and planning by predicting the likelihood of prolonged postoperative hospitalization. Materials and Methods: The study was conducted as a retrospective analysis of 300 patients who underwent posterior instrumentation surgery at Ankara Bilkent City Hospital between the years 2020 and 2024. Potential predictors were identified using LASSO and multivariable logistic regression methods. Factors considered included age, gender, comorbidities (diabetes, hypertension, coronary artery disease), operation duration, perioperative/postoperative blood transfusion, and complications such as infection and thromboembolism. Statistical analyses were performed using SPSS 22 and R software. Results: The analyses revealed that advanced age, increased operation duration, the presence of diabetes and hypertension, and the need for blood transfusion were associated with prolonged hospital stays. While postoperative infection and thromboembolism were also related to extended stays, they were not included in the nomogram due to their low occurrence in the sample. The nomogram demonstrated moderate accuracy in predicting prolonged length of stay based on operation duration and combinations of comorbidities (AUC: 0.702). Conclusion: The nomogram developed as a result of this study has acquired the ability to predict prolonged postoperative hospital stays. This can provide a significant contribution to patient planning and information. However, it is deemed beneficial to enhance the model's accuracy through studies conducted with larger case series. Ultimately, understanding the factors influencing postoperative length of stay better aims to improve clinical management processes.