Enhancing critical thinking of preparatory university students of English at intermediate level
Orta seviyede İngilizce üniversite öğrencilerinin eleştirel düşünce yeteneklerinin artırılması
- Tez No: 53336
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ZEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
oz ORTA SEVİYEDE İNGİLİZCE ÜNİVERSİTE Ö?RENCİLERİNİN ELEŞTİREL DÜŞÜNCE YETENEKLERİNİN ARTIRILMASI Özçınar,H. Nazan Yüksek Lisans Tezi, İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Deniz Zeyrek Ocak 1996, 130 sayfa Kurgusu deneysel araştırma çerçevesinde gerçekleştirilen bu çalışma öğrencilerin konuşma, okuma ve yazma becerilerini edinir ve kullanırken çeşitli düzeylerde karar verici konumda olduklarını varsaymakta ve problem çözümü, mantıklı düşünme, yaratıcılık ve hayal gücü gibi eleştirel düşüncenin sözü edilen beceriler üzerinde etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Hacettepe Üniversitesi Hazırlık sınıflarından aynı düzeydeki öğrencilerinden oluşan deney ve kontrol gruplarından sadece deney grubu eleştirel düşünceyi geliştireceği varsayılan sekiz haftalık bir aktiviteler paketi. İle özel eğitimden geçirilmiştir. Program sonunda her iki gruba gerçek hayat problem testi verilmiştir. Öğrencilerin okuma ve yazma becerileri dönem sonu sınavında karşılaştınlmıştır. T-testi yoluyla yapılan karşılaştırmada özel eğitimden geçirilen deneklerin karşılaştıkları problemlere eleştirel yaklaştıkları ve yaratıcılık ve haya gücü ölçütlerinde daha yüksek performansa ulaştıkları saptanmıştır. Bunun yanısıra bölümün hazırladığı sınavda deneklerin okuma becerilerinin yazma becerilerinden daha iyi olduğu gözlenmiştir iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENHANCING CRITICAL THINKING SKILLS OF PREPARATORY UNIVERSITY STUDENTS OF ENGLISH AT INTERMEDIATE LEVEL Özçınar, H. Nazan. M. A. in English Language Teaching Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Deniz Zeyrek January 1996, 130 pages This thesis aims to determine whether or not the incorporation of additional critical thinking strategies such as problem solving, decision making, reasoning, creativity and imagination integrated into reading and writing activities help the students do better in reading and writing in English. An experiment was made to see students' performance after a training period of eight weeks. The experiment was conducted at the English Preparatory School at Hacettepe University. An experimental and a control group participated in the experiment. Both groups were tested by a teacher-made test at the end of eight weeks. The students' performance in reading and writing in an end-of-term departmental exam were also included in the experiment. By means of a t-test, it was shown that the students in the experimental group after getting training, made use of creativity and imagination to a larger extent, and that they did better in reading rather than writing in the departmental exam. m