Mehmet Rauf'un Eylül adlı romanının söz varlığı ve sözlüğü
The vocabulary and dictionary of Mehmet Rauf's novel named Eylül
- Tez No: 989054
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN SUZİ TOKATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Dil sadece iletişim aracı değil aynı zamanda kullanım yerine ve işlevine göre yaşadığımız evreni daha anlamlı ve çok yönlü bir hale getiren önemli bir araçtır. Dil ayrıca bir sanatçının eserde ifade yeteneğini de ortaya koymaktadır. Yazarların dili kullanma ölçütlerinden biri de söz varlığıdır; var olan söz varlığını eserlerinde iyi yansıtabilmesidir. Bu bakımdan söz varlığı sanatçı ve eseri açısından büyük önem taşımaktadır. Söz varlığının bir diğer önemli yapı taşı ise sözlüktür. Sözlük bir dilin bütün veya belli çağlarda kullanılan sözcüklerinin anlamlarını alfabetik sırayla verilmesidir. Bu çalışmada Mehmet Rauf'un Eylül adlı eseri söz varlığı açısından incelenecektir, ayrıca söz varlığının tamamlayıcısı olarak Eylül adlı eserin sözlüğü oluşturularak bir bütün olarak tez haline getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Language is not only a means of communication but also an important tool that makes the universe we live in more meaningful and versatile according to its function and place of use. Language also reveals an artist's ability of expression in a work. One of the criteria for writers to use language is their vocabulary; they should be able to reflect the existing vocabulary well in their works. In this respect, vocabulary is of great importance for the artist and his/her work. Another important building block of vocabulary is the dictionary. A dictionary is the alphabetical order of the meanings of all words of a language or words used in certain ages. In this study, Mehmet Rauf's Eylül will be examined in terms of vocabulary, and as a complement to the vocabulary, the dictionary of Eylül will be created and turned into a thesis as a whole.