İmin bağı üzerinden kendi kendini iyileştirebilen hidrojellere yeşil sentez yöntemiyle sentezlenen gümüş nanopartiküllerle antibakteriyel etkinlik kazandırılması
Antibacterial activity induction in self-healing hydrogels via silver nanoparticles synthesized by green synthesis method through amine bonding
- Tez No: 940952
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında, potansiyel probiyotik Ligilactobacillus salivarius KC66L suşunun postbiyotiği kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle gümüş nanopartiküller (AgNP'ler), 18 farklı parametre altında (1, 2, 3, 4 ve 5 mM AgNO₃ konsantrasyonu; 6, 12, 24 ve 48 saat inkübasyon süresi; 25, 30, 37 ve 40°C sıcaklık; 1:1, 1:2, 2:1, 1:3 ve 3:1 postbiyotik/AgNO₃ oranı, v/v) sentezlenmiştir. UV-Vis spektroskopisiyle (453 nm) en uygun koşullar 4 mM AgNO₃, 37°C, 24 saat inkübasyon süresi ve 1:2 (v/v) oranı olarak belirlenmiştir. Elde edilen AgNP'ler SEM-EDS, XRD, FTIR ve DLS analizleriyle karakterize edilmiş, sitotoksisiteleri MTT testiyle değerlendirilmiştir. Antibakteriyel etkinlik, kuyu difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleriyle Escherichia coli ATCC 11229, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 35984 ve Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 üzerinde, 0,00312; 0,00625; 0,0125; 0,025; 0,05; 0,1; 0,3 ve 0,5 mg/mL AgNP konsantrasyonlarında değerlendirilmiştir. E. coli, S. aureus ve S. epidermidis için minimum inhibitör konsantrasyon (MIK) 0,05 mg/mL, P. aeruginosa için 0,025 mg/mL olarak belirlenmiş; en yüksek inhibisyon değeri 0,5 mg/mL konsantrasyonunda P. aeruginosa ATCC 27853'te 12,5 mm zon çapı olarak gözlenmiştir. Ayrıca %5 karboksimetil kitosan ve %2 yükseltgenmiş hiyalüronik asit ile kendi kendini iyileştirebilen hidrojel hazırlanmıştır. Jelleşme süresi 30 saniye olup, S. epidermidis ATCC 35984'e karşı 0,2 mg/mL'de 10 mm inhibisyon göstermiştir. Hidrojelin sitotoksisitesi, hücre tipi, inkübasyon süresi ve konsantrasyona göre değişkenlik göstermiştir. 25, 50, 100, 200 ve 500 ppm AgNP içeren hidrojellerin gümüş iyonu salınımı ICP-MS ile analiz edilmiş, artan konsantrasyonla birlikte kontrollü salınım tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized via a green synthesis method using the postbiotic of the potential probiotic strain Ligilactobacillus salivarius KC66L under 18 different parameters (1, 2, 3, 4, and 5 mM AgNO₃ concentrations; 6, 12, 24, and 48 hours of incubation time; temperatures of 25, 30, 37, and 40°C; and postbiotic/AgNO₃ ratios of 1:1, 1:2, 2:1, 1:3, and 3:1, v/v). Based on UV-Vis spectroscopy analysis (at 453 nm), the optimal conditions were determined to be 4 mM AgNO₃, 37°C, 24 hours of incubation, and a postbiotic/AgNO₃ ratio of 1:2 (v/v). The synthesized AgNPs were characterized using SEM-EDS, XRD, FTIR, and DLS analyses, and their cytotoxicity was evaluated via the MTT assay. Antibacterial activity was assessed using well diffusion and microdilution methods against Escherichia coli ATCC 11229, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 35984, and Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 at AgNP concentrations of 0.00312, 0.00625, 0.0125, 0.025, 0.05, 0.1, 0.3, and 0.5 mg/mL. The minimum inhibitory concentration (MIC) was determined as 0.05 mg/mL for E. coli, S. aureus, and S. epidermidis, and 0.025 mg/mL for P. aeruginosa. The highest inhibition zone, 12.5 mm, was observed for P. aeruginosa ATCC 27853 at 0.5 mg/mL. Additionally, a self-healing hydrogel was prepared using 5% carboxymethyl chitosan and 2% oxidized hyaluronic acid. The gelation time was 30 seconds, and it exhibited 10 mm inhibition against S. epidermidis ATCC 35984 at a concentration of 0.2 mg/mL. The cytotoxicity of the hydrogel varied depending on cell type, incubation time, and concentration. The release of silver ions from hydrogels containing 25, 50, 100, 200, and 500 ppm AgNPs was analyzed by ICP-MS, and a controlled release pattern was observed with increasing concentration.