Şizofreni ve sigara bağımlılığı
Schizophrenia and smoking addiction
- Tez No: 940991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZMEN METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmanın amacı, şizofreni ve sigara bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu araştırma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde yapılmış olup kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı almış, ek psikiyatrik ve nörolojik tanısı olmayan, alkol ve madde kullanım bozukluğu olmayan, 18-65 yaş arası, okur-yazar, çalışmaya gönüllü 80 hasta alındı. 40 hasta sigara içen şizofreni hastası iken 40 hasta sigara içmeyen şizofreni hastası olarak seçildi. Araştırma verilerinin toplanmasında Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA), Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve araştırmacılar tarafından hazırlanan Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların medyan yaşı 36(30-44) yıl olup %50'si (n=40) kadındır. Sigara içen hastalarda ortalama sigara içme miktarı 22,88±17,15 paket/yıldır. FNBT' ye göre sigara içenlerin %35'i çok yüksek, %27.5'i yüksek şiddette bağımlılık kategorisindedir. PANSS pozitif belirtiler skoru, PANSS negatif belirtiler skoru, PANSS genel psikopatoloji skoru, PANSS toplam skoru,“Yönelim bozukluğu”dışındaki tüm madde skorları, sigara içen hastalarda, sigara içmeyenlere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksektir. Sigara içmeyen hastaların MoCA skorları, sigara içen hastalara göre anlamlı şekilde yüksektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to examine the relationship between schizophrenia and cigarette addiction. Method: This cross-sectional study was conducted at the Psychiatry Outpatient Clinic of Akdeniz University Hospital. The study included 80 patients diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria, who had no additional psychiatric or neurological diagnoses, no alcohol or substance use disorder, were literate, aged between 18-65, and voluntarily participated in the study. Among them, 40 patients were smokers, while 40 were non-smokers. Data collection tools included the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), the Montreal Cognitive Assessment Test (MoCA), the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND), and a Sociodemographic and Clinical Data Form prepared by the researchers. Results: The median age of the participants was 36 (30-44) years, and 50% (n=40) were female. Among the smoking patients, the average smoking quantity was 22.88±17.15 pack-years. According to the FTND, 35% of smokers were categorized as having very high dependence, while 27.5% had high dependence. The PANSS positive symptom score, PANSS negative symptom score, PANSS general psychopathology score, PANSS total score, and all individual item scores except for“orientation disorder”were significantly higher in smoking patients compared to non-smokers. MoCA scores were significantly higher in non-smoking patients than in smokers.