Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda yeme davranışlarının incelenmesi ve otistik özelliklerin yeme davranışlarına etkisi
Examining eating behaviours in children with attention deficit and hyperactivity disorder and the effect of autistic-like traits on eating behaviors
- Tez No: 941028
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBELNUR AVCİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Çalışmamızda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda Otistik Benzeri Özellikler (OBÖ) ile yeme davranışlarının (YD) incelenmesi; OBÖ'ler ile YD arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 6-10 yaş arası 59 DEHB'li ve 60 sağlıklı çocuk dahil edilmiş, ÇDŞG-ŞY-T uygulanarak DEHB tanısı doğrulanmış ve ek psikopatoloji değerlendirilmiştir. Ek psikopatoloji veya kronik tıbbi hastalık tespit edilenler çalışmadan dışlanmıştır. Dahil edilenlerin ebeveynleriyle görüşülerek Sosyodemografik Veri Formu doldurulmuştur. DEHB'li çocukların ebeveyninden Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM'ye Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (DEYDBTDÖ) doldurmaları istenmiş ve DEHB şiddeti belirlenmiştir. DEHB'li ve sağlıklı çocukların ebeveynlerinden Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL),Otizm Spektrum Tarama Ölçeği (OSTÖ) ve Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) doldurmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to examine eating behaviours(EB) in children with Attention Deficit and Hyperactivity Disorder(ADHD), to evaluate the relationship between Autistic-like Traits(ALT) and EB and compare these with healthy children. Method: 59 children with ADHD and 60 healthy children aged 6-10 were included. The ADHD diagnosis was confirmed and other psychopathology was evaluated with K-SADS-PL. Children with other psychopathology and chronic illness were excluded. Included children and their parents were interviewed and a Sociodemographic Data Form was filled out. Parents of children with ADHD completed DSM-Based Screening and Rating Scale for Attention Deficit and Disruptive Behavior Disorders(DBRS) and the severity of ADHD was determined. Parents of all children were asked to complete the Autism Behavior Checklist(ABC), Autism Spectrum Screening Questionnaire(ASSQ) and the Child Eating Behavior Questionnaire(CEBQ).