Tarih-i Keşf ü Feth-i Amerika- I. Cild'in transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Discovery and conquest of America history: Transcription and Evaluation of Vol. I
- Tez No: 941172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kristof Kolomb (Christophorus Columbus) 1451 yılında Liguria olarak da bilinen ve Ceneviz Devleti'nin hüküm sürdüğü topraklarda doğmuş ve büyümüştür. Neredeyse Britanya adalarına varana kadar seyahatler gerçekleştiren ve vaktini denizlerde harcayan bu kimse, çalkantılı bir dönemin ardından İspanya'daki monarşilerle anlaşarak dört kez olmak üzere o zamanlar Batı Hint şeklinde adlandırılan bugünün Karayiplerindeki (Orta Amerika) adalara seferler düzenlemiştir. Her ne kadar İtalyan olan ancak İspanya hükümeti adına çalışan bu kimse daha o zamanlarda yeni bir kıta keşfetmiş olduğunun farkında olmasa bile icra ettiği faaliyetler Avrupa'da ses getirmiştir. Onun ilki 1492'de gerçekleştirilen ilk seferinden neredeyse 400 yıl sonra Osmanlı coğrafyasından ve devlet eliti arasından olan İsfakyalı Kopassis Efendi, Amerika kıtasının keşfi ve fethinin tarihini kaleme almıştır. Kopassis'in eseri esasında iki cilt olmakla beraber çalışma kapsamında Kolomb'un icraatlarının anlatıldığı ilk cilt incelemeye tabi tutulmuştur. Kopassis, bilimsel bir şekilde tam tabiri ile ince eleyip sık dokuyarak bu çalışmayı vücuda getirmiştir. İki yüz sayfayı aşkın bu ilk cildin çevirisinin yanı sıra Amerika'nın nasıl keşfedilerek Avrupalılarca ele geçirildiğine dair verilen bir derleme ile de Kopassis'in eseri aynı zamanda analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Christopher Columbus was born and raised in 1451 in the lands known as Liguria and ruled by the Genoese State. This person, who traveled almost to the British Isles and spent his time at sea, organized four expeditions to the islands in the Caribbean (Central America) in what was then called the West Indies, in agreement with the monarchies in Spain after a turbulent period. Although this person, who was Italian but worked for the Spanish government, was not aware that he had discovered a new continent at the time, his activities made a splash in Europe. Almost 400 years after his first expedition in 1492, Kopassis Efendi from Isfakya, who was from the Ottoman geography and among the state elite, wrote the history of his discovery and conquest of the American continent. Although Kopassis' work is actually two volumes, the first volume, which describes Columbus' activities, was examined within the scope of the study. Kopassis has brought this work into being by carefully scrutinizing it in a scientific manner. In addition to the translation of this first volume of over two hundred pages, Kopassis' work has also been attempted to be analyzed with a compilation of how America was discovered and conquered by Europeans.