Diyabetli hastalarda nöropatik ağrıya yönelik uygulanan refleksoloji masajının ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Sistematik bir derleme ve meta analiz
The effect of reflexology massage for neuropathic pain in patients with diabetes on pain and quality of life: A systematic review and metaanalysis
  1. Tez No: 941175
  2. Yazar: KÜBRA TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu sistematik derleme ve meta-analiz araştırması, diyabetli hastalarda nöropatik ağrıya yönelik uygulanan refleksoloji masajının ağrı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Kapsamlı literatür taraması 1 Kasım 2023- 1 Nisan 2024 tarihleri arasında Pubmed, Medline, Scopus, Science direct, Web of science, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Dergipark ve YÖK TEZ veri tabanlarında yapılmıştır. Yıl aralığı belirtilmeksizin yapılmış olan tüm çalışmalar incelenmiştir. Bu meta-analize 8 RKÇ (Randomize kontrollü çalışma) dahil edilmiştir. Araştırmaların toplam örneklem hacmi 590 (Deney grubu: 296; Kontrol Grubu; 294)' dür. Çalışmaların yanlılık riski,“Revize Edilmiş Cochrane Randomize Çalışmalar İçin Yanlılık Riski Aracı”(Revised Cochrane risk-of-bias tool for randomized trials) (ROB 2) (202) kullanılmıştır. Bu çalışmanın meta analizlerinde Rewiev Manager 5.4.1 programı kullanılmıştır. Bu meta analizde uygulanan basamaklar PRISMA 2020 kontrol listesine göre raporlanmıştır. Bulgularda toplam ağrı düzeyindeki azalmanın 1.64 puan ve istatistiksel açıdan anlam ifade ettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This systematic review and meta-analysis study was conducted to determine the effects of reflexology massage for neuropathic pain on pain and quality of life in patients with diabetes. A comprehensive literature search was conducted between November 1, 2023 and April 1, 2024 in Pubmed, Medline, Scopus, Science direct, Web of science, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Dergipark and YÖK TEZ databases. All studies were analyzed without specifying the year range. Eight RCTs (randomized controlled trials) were included in this meta-analysis. The total sample size of the studies was 590 (Experimental group: 296; Control Group; 294). The risk of bias of the studies was assessed using the“Revised Cochrane risk-of-bias tool for randomized trials”(ROB 2) (202). Rewiev Manager 5.4.1 program was used in the meta-analysis of this study. The steps applied in this meta-analysis were reported according to the PRISMA 2020 checklist.