Presenteeism (işte var olamama)'in örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Batman Sason İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı personel üzerine bir araştırma
The effect of presenteeism on organizational commitment: A research on personnel of Batman Sason District Directorate of National Education
  1. Tez No: 941182
  2. Yazar: SELİN ŞİMŞEK SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UYUM ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Presenteeism (işte var olamama) sorunu bireylerin kendilerini tümüyle işlerine verecek durumda olmamalarına rağmen işe gitmeye devam etmeleridir. Bireylerde sağlık sorunları, stres, hizmet süresi ve yaş gibi çeşitli nedenlerle presenteeism (işte var olamama) sorunu gözlenmektedir. Bireylerin bu durumdayken işe gitmelerinin altında işkolizm yahut tam tersi işsiz kalma korkusu gibi nedenler yatmaktadır. İşgörenlerinde presenteeism (işte var olamama) sorunu görülen işletmelerde verim düşüklüğü meydana geldiğini kanıtlamak isteyen çalışmalar yapılmaktadır. Örgütsel bağlılık ise işgörenlerin içerisinde yer aldıkları örgüte, organizasyona duydukları bağlılık ve aidiyet duygusu sebebiyle örgütün hedeflerine ulaşma konusunda gösterdikleri çabaya verilen isimdir. Dolayısıyla presenteeism sorunu yaşayan işgörenlerin çoğunlukta olduğu iş örgütlerinde örgütsel bağlılığın düşük olduğuğu düşünülmektedir. Çağdaş yönetim anlayışlarının önem kazanmasıyla birlikte bu kavramlara verilen değer her geçen gün artış göstermektedir. Araştırmada presenteeism sorununun örgütsel bağlılık üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla Batman ili Sason ilçesinde Sason İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı görev yapan ve araştırmanın örneklemini oluşturan 192 personele anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmada iş odaklı presenteeism ve psikolojik odaklı presenteeismin duygusal, normatif ve devam bağlılığına etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda presenteeism ile örgütsel bağlılık arasından doğrusal bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre presenteeismin örgütsel bağlılık üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkiye sahip olmadığı söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
The problem of presenteeism is that individuals go to work despite not being able to devote themselves completely to their work. Individuals experience presenteeism due to various reasons such as health problems, stress, length of service and age; the underlying reason for individuals going to work in this situation is workaholism or, fear of becoming unemployed. Studies are being conducted to prove that there is a lack of productivity in businesses where employees experience presenteeism. Organizational commitment is the name given to the efforts employees make to achieve their organization's goals due to the sense of loyalty and belonging they feel to the organizations they are a part of. Therefore, it is thought that organizational commitment is low in work organizations where the majority of employees experience presenteeism. With the increasing importance of contemporary management approaches, the importance given to these concepts is increasing day by day. In this research, it was aimed to examine the effect of presenteeism on organizational commitment. For this purpose, a survey was conducted with 192 personnel working at the Sason District National Education Directorate in Sason district of Batman province, who constituted the sample of the research. The purpose of the study was to evaluate whether work-oriented presenteeism and psychologically oriented presenteeism have an effect on emotional, normative and continuance commitment. As a result of the study, it was seen that there is a linear relationship between presenteeism and organizational commitment, but it can be said that presenteeism does not have a positive or negative effect on organizational commitment.