Kadın okul yöneticilerinin kariyer deneyimleri
Career experiences of female school administrators
  1. Tez No: 941186
  2. Yazar: FADİME DAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın okul yöneticilerinin kariyer deneyimlerini sosyal rol kuramı bağlamında incelemektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olan temel yorumlayıcı nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında Karaman ilinde devlet okullarında görev yapan 12 kadın okul yöneticisinden oluşmuştur. Görüşme tekniği kullanılarak elde edilen verilerin çözümlenmesinde MAXQDA2020 yazılımı kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda 5 alt tema oluşturulmuştur. Söz konusu temalar,“Cam tavanın yansımaları”,“Uyum süreci”,“Yöneticilikte karşılaşılan zorluklar”,“Zorlukların çözümü”ve“Kadınların yönetimsel güçleri”olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yönetici olma nedenleri; şehir merkezinde görev yapma isteği, mevcut yöneticileri yetersiz bulmaları ve eğitim yönetimi alanına duydukları ilgi olarak belirlenmiştir. Kadın okul yöneticilerinin yönetici olma kararı alırken bireysel, örgütsel ve toplumsal cam tavan engelleriyle karşılaştıkları ancak yönetici seçilme ve atanma sürecinde herhangi bir sorun yaşamadıkları tespit edilmiştir. Katılımcılar, uyum sürecinde aile ve eş desteğinin yanı sıra mentörlük uygulamasının da önem taşıdığını belirtmişlerdir. Bununla birlikte, mesai saatleri ve tatiller konusunda bazı zorluklar yaşanabildiğini ifade etmişlerdir. Yöneticilik yaptıkları süreçte cinsiyete dayalı önyargılarla ve aile hayatı ile ilgili zorluklarla karşılaştıkları, okul yönetiminin sorumluluklarının fazla olmasına rağmen maddi avantajının olmadığı katılımcılar tarafından ifade edilmiştir. Kadın okul yöneticilerinin yönetim işleri ile ilgili karşılaştıkları zorluklarda deneyimli meslektaşlarından yardım alarak, aile hayatı ile ilgili sorumlulukları eşleriyle paylaşarak ve önyargılara karşı sabırlı davranıp, zamana bırakarak çözüm sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the career experiences of female school administrators in the context of social role theory. Basic interpretive qualitative research design, which is one of the qualitative research designs, was used in the study. The study group of this research consisted of 12 female school administrators working in public schools in Karaman province in the 2024-2025 academic year. MAXQDA2020 software was used to analyze the data obtained using the interview technique. In line with the data obtained from the participants, 5 sub-themes were formed. These themes were determined as“Reflections of the glass ceiling”,“Adaptation process”,“Difficulties encountered in administration”,“Solution of difficulties”and“Administrative power of women”. As a result of the research, the reasons for teachers to become administrators were determined as the desire to work in the city center, finding the current administrators inadequate and their interest in the field of educational administration. It was determined that female school administrators faced individual, organizational and social glass ceiling barriers when deciding to become administrators, but they did not experience any problems in the process of being selected and appointed as administrators. Participants stated that family and spouse support as well as mentoring were important in the adaptation process. However, they also stated that there may be some difficulties regarding working hours and vacations. They stated that they encountered gender-based prejudices and difficulties related to family life in the process they were working as administrators.