Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının vatandaşlık okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examining the citizenship literacy levels of social studies teacher candidates
  1. Tez No: 941184
  2. Yazar: MELİKE KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmen adaylarının vatandaşlık okuryazarlık düzeylerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 199 sosyal bilgiler öğretmen adayıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve Karadağ ve Kapusızoğlu (2022) tarafından geliştirilen“Vatandaşlık Okuryazarlığı Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA gibi parametrik testler; Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi gibi parametrik olmayan testlerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde sosyal bilgiler öğretmen adaylarının vatandaşlık okuryazarlık düzeyleri yüksek olduğu sonucu tespit edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyinin ilgi, hak arama ve eylem alt boyutunda, üniversiteye başlamadan önce yaşanılan yerleşim birimi, anayasal çerçevede temel hak ve özgürlükleri bilme durumunun eylem alt boyutunda, sivil toplum kuruluşuna üye olma, siyasal etkinliklere katılım durumunda ve karşılaşılan bir sorunu belirtmek için dilekçe yazma durumunun bilgi alt boyutunda anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte baba eğitim düzeyinin bilgi alt boyutunda, anayasal çerçevede temel hak ve özgürlükleri bilme durumunun bilgi, ilgi ve hak arama alt boyutunda ve karşılaşılan bir sorunu belirtmek için dilekçe yazma durumunun ilgi, eylem ve hak arama alt boyutunda anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the civic literacy levels of social studies teacher candidates. For this purpose, the survey model, one of the quantitative research methods, was employed. The study was conducted with 199 pre-service social studies teachers studying at a state university during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The data of the study were collected through 'Personal Information Form' and 'Citizenship Literacy Scale' developed by Karadağ and Kapusızoğlu (2022). The collected data were analyzed using the SPSS 27 package program. In the data analysis, parametric tests such as the independent samples t-test and one-way ANOVA, as well as non-parametric tests such as the Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test, were used. The analysis results revealed that pre-service social studies teachers had high levels of citizenship literacy. It was determined that gender, grade level, mother's education level, and father's education level did not create a significant difference in the sub-dimensions of interest, seeking rights, and action. Similarly, the residential area where students lived before starting university and their knowledge of fundamental rights and freedoms within the constitutional framework did not lead to significant differences in the action sub-dimension. Additionally, being a member of a non-governmental organization, participating in political activities, and writing a petition to report a problem did not result in significant differences in the knowledge sub-dimension. However, father's education level was found to have a significant effect on the knowledge sub-dimension. Furthermore, knowledge of fundamental rights and freedoms within the constitutional framework significantly influenced the knowledge, interest, and seeking rights sub-dimensions. Writing a petition to report a problem also created significant differences in the interest, action, and seeking rights sub-dimensions.