Okul öncesi çocuklarının erken okuryazarlık ilgileri ile ev okuryazarlık bağlamının incelenmesi
Investigation of preschool children's early literacy ınterest and home literacy context
  1. Tez No: 941187
  2. Yazar: SABRİYE KASAPOĞLU SAVAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının okuryazarlık ilgilerini ve ev erken okuryazarlık ortamlarını incelemektir. Araştırmanın verileri İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullara devam eden 36-72 aylık 392 okul öncesi dönem çocuğunun ebeveynlerinden elde edilmiştir. Bu çalışma karma araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında veri toplama aracı olarak“Çocuk-Ebeveyn Demografik Formu”ve“Çocuklar İçin Resimli Öykü Kitabı Okumaya Yönelik Algılanan Motivasyon Ölçeği (ÇOYAM)”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise ebeveyn görüşlerine göre yüksek okuryazarlık ilgi düzeyine sahip çocukların ailelerinden yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla veriler toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel bulgulara göre okuryazarlık motivasyonunun ve ilgisinin; çocuğun cinsiyetine, çocuğun evdeki çocuk kitabı sayısına, annenin çalışma durumuna, anne ile babanın öğrenim düzeyine ve evdeki yetişkin kitap sayısına göre anlamlı bir fark gösterdiği görülmüştür. Çalışmanın nitel boyutunda aktif ve pasif ev okuryazarlık uygulamaları ile kısıtlayıcı çevre temaları altında okuryazarlık faaliyetleri, kitapla bağlam oluşturma, okuryazarlığa model olma, okuryazarlık materyallerinin varlığı, ailelerin inançları ve aile dinamikleri ortaya çıkan kategorilerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine preschool children's literacy interest and home early literacy context. The data of the study was obtained from the parents of 392 preschool children aged 36-72 months who attend schools affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. This study was conducted as a mixed methods research. In the quantitative phase of the study,“Demographic Information Form”and“Children's Perceived Motivation in Storybook Reading Instrument (CPMSR)”were the data collection tools. In the qualitative part of the study, data were collected through semi-structured interviews from the families of children with high literacy interest levels regarding parental perceptions. Quantitative findings indicated that children's literacy motivation and interest significantly differed according to the child's gender, the number of children books at home, the mother's employment status, the educational level of both parents, and the number of adult books available at home. In the qualitative phase, literacy activities were categorized under the themes of active and passive home literacy practices and limiting environment. Emerging categories creating context with the books, modeling literacy behaviors, availability of literacy materials, parental beliefs, and family dynamics.