Hızlı tren yolcularının hizmet kalitesi algısı üzerine bir analiz: karaman ili örneği
An analysis on service quality perception of high speed train passengers: the case of karaman province
  1. Tez No: 941188
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AFŞIN RAVANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Lojistik sektörü günümüzde hizmet sektörünün en önemli unsurlarından biri olmuştur. Lojistik sektörü içerisinde ise sahip olduğu özgün ve stratejik avantajlarıyla ön plana çıkan demiryolu taşıma modu önemli bir konuma sahiptir. Demiryolu sektörü çok çeşitli alanlarda farklı taşımacılık faaliyetlerinde bulunuyor olsa da bu anlamda ilk Japonya'da ortaya çıkan yüksek hızlı trenlerin ayrı bir yeri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yüksek hızlı tren faaliyetlerinde dünyanın önde gelen ülkelerinden Japonya, Çin, Fransa, İspanya, Almanya ile yakın zamanda faaliyete başlayan Türkiye'ye dair literatür taraması yapılmak suretiyle elde edilen verileri ortaya koyulması ve 08 Ocak 2022 tarihinde hizmete açılan Karaman hızlı tren hattında seyahat eden yolcuların hizmet kalitesi algısını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda literatür kısmıyla ilgili gerekli incelemeler yapılmış olup Karaman hızlı tren hattını kullanan yolculara ise SERVQUAL anketi yüz yüze görüşülmek suretiyle uygulanmıştır. Anket verileri muhtelif analizlere tabi tutulmuştur. Yapılan araştırma bulguları doğrultusunda kalite boyutları bakımından hizmet kalitesi güven alt boyutunun yolcular tarafından en kaliteli boyut olarak algılandığı, bunu sırasıyla hizmet kalitesi fiziksel özellikler ve güvenilirlik alt boyutlarının takip ettiği belirlenmiştir. Buna karşın hizmet kalitesi empati, ve heveslilik alt boyutlarının ise sırasıyla en düşük hizmet kalitesi boyutları olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, Karaman hızlı tren hattında gerçekleştirilen hizmet sunumunun, yolcu beklentileriyle büyük ölçüde paralellik gösterdiğini ve yüksek düzeyde memnuniyet sağlandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The logistics sector has become one of the most important elements of the service sector today. Within the logistics sector, the railway transportation mode, which stands out with its unique and strategic advantages, has an important position. Although the railway sector is involved in different transportation activities in various fields, high-speed trains, which first emerged in Japan, have a special place in this sense. The aim of this study is to reveal the data obtained by reviewing the literature on Japan, China, France, Spain, Germany, Germany and Turkey, which has recently started operations in high-speed train activities, and to determine the service quality perception of passengers traveling on the Karaman high-speed train line, which was put into service on January 08, 2022. In line with this purpose, the necessary examinations were made regarding the literature section and the SERVQUAL questionnaire was applied to the passengers using the Karaman high-speed train line by face-to-face interviews. Survey data were subjected to various analyzes. In line with the findings of the research, it was determined that service quality trust sub-dimension was perceived as the highest quality dimension by passengers in terms of quality dimensions, followed by service quality physical features and reliability sub-dimensions respectively. On the other hand, service quality empathy, and enthusiasm sub-dimensions were found to be the lowest service quality dimensions, respectively. The findings of the study reveal that the service provision on the Karaman high-speed train line is largely in line with passenger expectations and a high level of satisfaction is achieved.