Annelerin öz yeterlikleri ile çocuklarının olumlu duygularına verdikleri tepkiler ve çocukların duygularını ifade etmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between mothers' self-efficacy and their reactions to children's positive emotions, and children's emotion expression skills
  1. Tez No: 941189
  2. Yazar: RAZİYE DALKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, annelerin öz yeterlik inançları, annelerin okul öncesi dönemdeki çocuklarının olumlu duygularına verdikleri tepkiler ve çocukların duygu ifade etme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmanın verileri Ankara ili merkez ilçelerinden Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul ve ortaokulların ana sınıfları ve bağımsız anaokullarına devam eden 353 çocuğun annelerinden toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği (BPSE-R)”,“Çocuk Duygu İfade Etme Ölçeği-Anne Formu ve ”Anne Babaların Çocukların Olumlu Duygularına Yönelik Tepkileri Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre annelerin ebeveyn öz yeterlik ölçeğinin ebeveynliğe özgü stratejiler alt boyutundan elde edilen puanlara göre annenin çocuk bakımında desteğe ihtiyacı olduğunu düşünme değişkeninde anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Annelerin öz yeterlik inançlarının çocuk yaş grubuna, çocuk cinsiyetine, anne yaş grubuna, anne öğrenim düzeyine, anne çalışıp çalışmama durumuna, çocuk bakımına destek bulma durumuna göre anlamlı düzeyde fark göstermediği bulunmuştur. Anne öz yeterlik ölçeği ve alt boyutları ile olumlu duyguyu destekleyici olan tepkiler arasında pozitif yönde, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Anne öz yeterlik ölçeği ve çocuğa kazandırılabilecekler alt boyutu olumlu duyguyu destekleyici olmayan tepki puanları arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca, annelerin öz yeterlik inançları ile çocukların mutlu duygularını ifade etmeleri arasında pozitif yönde orta düzeyde, öfkeli ve korkmuş duygu ifade etmeleri arasında ise negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mothers' self-efficacy beliefs and their reactions to children's positive emotions and children's emotion expression skills. In this context, the data of the study was collected from the mothers of 353 children attending kindergartens and independent kindergartens of primary and secondary schools affiliated to the Ministry of National Education from the central districts of Ankara province.“Personal Information Form”, the Berkeley Parenting Self-Efficacy Scale Revised (BPSE-R), the“Child Emotion Expressiveness Questionnaire-Mother Form”and the“Parental Reactions to Children's Positive Emotions Scale”were the data collection tools. As a result of the analysis of the data, it was found that there was a significant difference in the parenting strategies sub-dimension of the self-efficacy scale according to the mothers' opinions that they needed support in child care. In addition, it was found that mothers' self- efficacy beliefs did not differ significantly according to child age group, child gender, mother's age group, mother's education level, finding support for child care, and whether the mother was working or not. A positive low level significant relationship was found between the self-efficacy scale and its subdimensions and supportive reactions towards positive emotion. A negative low level significant relationship was found between the self-efficacy scale and child outcomes subdimension and nonsupportive reactions towards positive emotion. Moreover, mothers' self-efficacy beliefs showed a moderate positive relationship with children's expression of happy and a low negative relationship with children's expression of fear and angry emotions.