Küçük menderes nehri su kalitesinin belirlenmesi
Determination of the küçük menderes river water quality
  1. Tez No: 941394
  2. Yazar: MERVE KORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ORKİDE MİNARECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Küçük Menderes Nehri Ege Bölgesi'nin önemli akarsularından biridir. Nehir, yoğun tarımsal faaliyetlerde yanlış kullanılan tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerin neden olduğu tarımsal kirliliği ve yerleşim yerlerinin arıtılmadan deşarj edilen evsel ve endüstriyel atık sularını Ege Denizi'ne taşımaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı Küçük Menderes Nehri'ndeki kirlilik kaynaklarının belirlenmesidir. pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, iletkenlik, tuzluluk, turbidite, anyonik deterjan, fosfat, amonyum, nitrit, nitrat, bor parametreleri belirlenmiştir. Değerler yönetmeliklerdeki kriter değerler ve yapılan başka çalışmalarda bulunan değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kucuk Menderes River is one of the important rivers of the Aegean Region. The river carries to the Aegean Sea, agricultural pollution caused by improperly used pesticides and chemical fertilizers in intensive agricultural activities and domestic and industrial wastewater discharged without treatment of settlements. Therefore, the aim of this study is to determine the sources of pollution in the Kucuk Menderes River. The parameters of pH, temperature, dissolved oxygen, conductivity, salinity, turbidity, anionic detergent, phosphate, ammonium, nitrite, nitrate, boron were determinated. The values were compared with the criteria values specified in the regulations and the values in other studies.