Dondurulmuş çözünülmüş naturel embriyo transfer sikluslarında periovulatuar hormonal değerlerin embriyo transferi zamanı progestron hormon düzeyleri ve gebelik sonuçlarına olan etkisinin değerlendirilmesi.
Evaluation of the effects of periovulatory hormonal levels and progesterone levels at the time of embryo transfer on pregnancy outcomes in frozen-thawed natural embryo transfer cycles.
- Tez No: 941409
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üreme Tıbbı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma, çeşitli NS-DET sikluslarında periovülatuar hormon değişimlerinin, luteal faz progesteron düzeyleri ile gebelik başarısına etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve yöntemler: Çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi ve Novaart Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkez'inde Ocak 2020 ile Ocak 2025 tarihleri arasında retrospektif ve çok merkezli olarak planlanmıştır. Kliniğe başvuran infertilite tanısı alan, İVF yapılmış ve DET planlanan hastaların detaylı öykü, muayene ve infertilite tetkikleri, embriyoların dondurulduğu siklusların verileri, hastaya planlanan DET tedavi protokolü, DET tedavi takibinde bakılan periovulatuar ve lüteal hormon ölçümleri (serum östradiol, LH, progesteron, ), endometriyal kalınlık, embriyo gelişim aşaması (klivaj veya blast), transfer edilen embriyo sayısı, ve elde edilen gebelik sonuçları veri tabanından alınarak retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 406 hastaya ait 442 DET siklusu dahil edilmiştir. 34 hastada 2 siklus, 3 hastada ise 3 siklus yapılmıştır. NS ve NS+P grupları LetNS grubuna göre daha yaşlı, LetNS grubunda BMI daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the impact of periovulatory hormonal changes on luteal phase progesterone levels and pregnancy outcomes in various natural cycle frozen embryo transfer (NC-FET) protocols. Materials and Methods: This retrospective, multicenter study was conducted between January 2020 and January 2025 at the Assisted Reproductive Techniques Unit of the Department of Obstetrics and Gynecology, Gazi University Faculty of Medicine, and Novaart IVF and Women's Health Center. Data from patients diagnosed with infertility who underwent in vitro fertilization (IVF) and were scheduled for frozen embryo transfer (FET) were retrospectively analyzed. Information regarding medical history, physical examination, infertility work-up, characteristics of the cycle in which embryos were frozen, FET treatment protocols, periovulatory and luteal serum hormone levels (estradiol, LH, progesterone), endometrial thickness, embryo developmental stage (cleavage or blastocyst), number of embryos transferred, and pregnancy outcomes were retrieved from clinical records and evaluated. 61 Results: A total of 442 FET cycles from 406 patients were included in the study. Thirty-four patients underwent two cycles, and three patients underwent three cycles. Patients in the NC and NC+P groups were older compared to those in the LetNC group, whereas the BMI was higher in the LetNS group.