Hasanoğlan Köy Enstitüleri Dergisi'nin halk bilimi bağlamında incelenmesi
Examination of Hasanoğlan Journal of Village Institutes in the context of folklore
  1. Tez No: 941517
  2. Yazar: SEVİLAY AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin eğitim tarihinde önemli bir yer tutan Köy Enstitüleri ve bu enstitülerdeki halk bilimi unsurlarını, özel olarak Hasanoğlan Köy Enstitüsü bağlamında incelemektedir. Köy Enstitüleri, kırsal alanların sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasını hedefleyen devrim niteliğindeki kurumlardır. 1940'lı yıllarda Hasan Âli Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç önderliğinde kurulan bu enstitüler, köylerde modern tarım tekniklerini ve çağdaş eğitim anlayışını yaymayı amaçlamıştır. Ayrıca, halk kültürü ve halk bilimi unsurlarını derinlemesine inceleyerek, yerel kültürel değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak da enstitülerin önemli işlevlerinden biridir. Bu bağlamda, Hasanoğlan Köy Enstitüsü hem akademik hem de pratik eğitimin başarılı bir şekilde harmanlandığı bir eğitim modelini benimsemiş, halk bilimi ve yerel kültür konularında derinlemesine bilgi sahibi bireyler yetiştirmiştir. Enstitünün yayın organı olan“Köy Enstitüleri Dergisi”halk bilimi çalışmalarını belgeleyip yayımlamış ve bu alanda önemli bir platform olmuştur. Bu çalışmada, Hasanoğlan Köy Enstitüsünün halk bilimi alanındaki çalışmaları ve bunların Türkiye'deki halk bilimi çalışmalarına katkısı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the elements of folklore in the Village Institutes, which hold a significant place in the history of Turkish education, with a special focus on the Hasanoğlan Village Institute. The Village Institutes were revolutionary institutions aimed at rural areas' social, cultural, and economic development. Established in the 1940s under the leadership of Hasan Âli Yücel and İsmail Hakkı Tonguç, these institutes aimed to spread modern agricultural techniques and contemporary educational approaches in villages. Additionally, they played a crucial role in deeply exploring and preserving folk culture and elements of folklore to maintain local cultural values and pass them down to future generations. In this context, the Hasanoğlan Village Institute adopted an educational model that successfully blended academic and practical education, training individuals with in-depth knowledge of folk science and local culture. The institute's“Village Institutes Journal”publication documented and disseminated folklore studies, serving as a significant platform in this field. This study evaluates the Hasanoğlan Village Institute's contributions to folk science and their impact on folklore studies in Türkiye.