Özbek Türkçesi ve Türkiye Türkçesi sözlüklerinde hayvan adlarında tanım
The definition of animal names in Uzbek Turkish and Turkish of Turkey dictionaries
  1. Tez No: 941530
  2. Yazar: FATMA DİNÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KARTALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Türkçesi ile Özbek Türkçesinin tek dilli ve genel amaçlı sözlüklerinde yer alan hayvan adlarının tanımlarını incelemek, izlenen yöntemleri analiz etmek ve hayvan adlarının bilimsel olarak nasıl tanımlanması gerektiği sorusuna cevap aramaktır. Çalışmanın, Türkçenin sözlük bilimi literatürüne, sözlük birimi tanımlamalarına ve uygulama sahasına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Sözlük bilimi alanında hayvan adlarının tanımında kullanılan beş genel yöntem vardır: analitik tanımlama, sentetik tanımlama, tipikleştirme yoluyla tanımlama, eş anlamlılarla tanımlama ve örnekleme yoluyla tanımlama. Sözlüklerde izlenen tanımlama yöntemleri ve hayvan bilimi ışığında sözlük birimi olan hayvan adlarının tanımının gerçekleştirilmesine yönelik kriterler belirlenmiştir. Hayvanın familyası (üst kavram-alt kavram), fiziki özellikleri, yaşam alanı, beslenme biçimi; hayvan adının eş anlamlısı ve bilimsel adı çalışmamızın asıl inceleme konusudur. Kriterlerin hazırlanacak veya revize edilecek tanımlarda yer alması, Türk sözlükçülüğünü daha sistematik hâle getireceği düşünülmüştür. Sözlük kullanıcılarının doğru tanımlara ulaşması açısından sözlüklerdeki makro ve mikro yapıların güncellenmesi gerektiği; çalışmanın alana katkı sağlaması için sadece sözlük birimlerinin değil, hayvanların taksonomik özelliklerinin de dikkate alınması ve disiplinler arası sözlük bilimi çalışmalarının daha fazla yapılması gerektiği tezde ulaşılan sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the definitions of animal names included in monolingual and general-purpose dictionaries of Turkish and Uzbek, to analyze the methods employed, and to seek an answer to the question of how animal names should be defined scientifically. The study aims to contribute to the lexicographic literature of Turkish, to the definition of entrys, and to practical applications. In the field of lexicography, five general methods are used in defining animal names: analytical definition, synthesis definition, prototypical definition, synonymous definition, and denotative definition. Based on the defining methods observed in dictionaries and informed by zoological knowledge, criteria have been established for defining animal names as entrys. The animal's family (superordinate–subordinate category), physical characteristics, habitat, feeding habits, synonyms, and scientific name constitute the main focus of this research. The inclusion of these criteria in newly prepared or revised definitions is expected to render Turkish lexicography more systematic. One of the conclusions reached in this thesis is that, in order for dictionary users to access accurate definitions, the macro- and microstructures of dictionaries need to be updated. Furthermore, to enhance the contribution to the field, not only entries but also the taxonomic characteristics of animals should be taken into account, and more interdisciplinary lexicographic research should be encouraged.