Utilizing digital diplomacy as a soft power in foreign policy (The United States of America as a model): An analytical study of American diplomacy from 2011 to 2024
Dış politikada yumuşak güç olarak dijital diplomasiden yararlanma (Model olarak Amerika Birleşik Devletleri) 2011'den 2024'e Amerikan diplomasisi üzerine analitik bir çalışma
- Tez No: 941638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAYADA KAMALELDEEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ülkelerin birbirleriyle ilişkilerinde kullandıkları diplomasi biçimleri, hedeflerine ve politikalarına ulaşmak için yumuşak güçten yararlanma yöntemleri gibi çeşitlilik göstermektedir. Dünya çapında meydana gelen önemli teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında, devletler arasındaki geleneksel diplomatik angajman çerçevesinde bir değişimi temsil eden dijital diplomasi başta olmak üzere yeni diplomasi türleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, ABD'nin uluslararası sahnedeki etkisini ve etkisini artırmak için dijital diplomasiyi bir araç olarak nasıl kullandığını incelemektedir. Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nin sosyal medya ve modern teknoloji aracılığıyla yabancı halklar ve hükümetlerle etkili bir şekilde etkileşim kurmak için yenilikçi dijital diplomatik stratejileri nasıl benimsediğini göstermeye odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, diplomasinin tarihini ve geçirdiği gelişmeleri, ayrıca Amerikan diplomasisinin tarihsel bağlamını ve evrimsel arka planını açıklamak için tarihsel bir yöntem kullanılmıştır. Diplomasi ve yumuşak güç konusunu ele alan belge ve çalışmalar incelenerek eleştirel bir yaklaşım da kullanılmıştır. Dijital diplomasinin dış politikada yumuşak güç olarak kullanılmasının tezahürlerini belirlemek için ABD Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinin içeriği incelenerek içerik analizi uygulanmıştır. Çalışma, Amerikan modelini analiz ederek, dijital diplomasinin Amerikan değerlerini ve çıkarlarını küresel olarak tanıtmak için kullanılan yumuşak güce nasıl dönüştüğünü ve diğer ülkelerin politikaları üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Çalışmada ayrıca yanlış bilgilendirme riskleri, mahremiyet ve insan haklarının korunması da dahil olmak üzere bu yaklaşımla ilgili zorluklar ve fırsatlar da tartışılmıştır. Genel olarak çalışma, dış politikayı etkilemek için dijital diplomasinin bir araç olarak kullanılmasının, uluslararası sahnedeki etkilerini arttırmak isteyen ülkeler için önemli bir stratejik gelişme olduğunu ortaya koyarken, dijital diplomatik iletişimde şeffaflık ve güvenilirliğin sağlanması ile teknolojinin etkin kullanımının dengelenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The nature of diplomacy that nations use to interact with each other is not uniform, nor is the means of utilizing soft power to achieve their ends and policies. Due to the rapid technological innovation taking place around the globe today, innovative forms of diplomacy have arisen, with the most prominent being digital diplomacy, which is a departure from the traditional paradigm of state-to-state diplomacy. This research analyzes the use of digital diplomacy by the United States of America to promote its influence and spread its impact in the international arena. The research addresses the way in which the United States has embraced innovative digital diplomacy tactics to successfully engage with other nations' peoples and governments via the internet and current technology. A historical method was used to expound the evolution of diplomacy and its development, and the context of American diplomacy and its evolutionary past, in order to accomplish the purposes of the current study. Critical method was also applied through reviewing studies and documents that debate the issue of diplomacy and soft power. Content analysis was used through the study of the content of the United States Department of State website to determine the forms of utilization of digital diplomacy as soft power in the country's foreign policies. By examining the American model, the research uncovered how digital diplomacy is converted into soft power employed to advance American interests and values internationally and affect the policy of other nations. Challenges and prospects of utilizing such a method were also mentioned in the study, such as the risk of misinformation and privacy, and the upholding of human rights. The research proved that the use of digital diplomacy as a means to shape foreign policy is a significant strategic evolution that nations interested in increasing their influence in the global arena can pursue with greater ease, subject to maintaining a balance between the effective use of technology and providing transparency and credibility to digital diplomacy communication.