Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerinin mesleki motivasyonları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between Physical Education and Sports Teachers' professional motivation and personality traits
- Tez No: 941858
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada amaç, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki motivasyonları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen araştırmanın evrenini 2023-2024 yılı eğitim-öğretim bahar dönemi içerisinde Sakarya ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bahsedilen evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 87'si kadın, 159'u erkek toplam 246 beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Uğraş (2007) tarafından geliştirilen“Mesleki Motivasyon Ölçeği”, Tatar (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Büyük Beş-50 Kişilik Testi”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilere uygulanacak analizlere karar vermek için normallik analizi uygulanmış ve verilerin normal dağılıma uygun olduğu belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizlerinde; betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcılardan elde edilen bulguların ışığı altında; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki motivasyonlarında cinsiyet, okul türü ve medeni durumuna göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between physical education and sports teachers' professional motivation and personality traits. The population of the research, which was conducted with the relational survey model, consists of physical education and sports teachers working in Sakarya province in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The sample of the study consisted of 246 physical education and sports teachers, 87 of whom were female and 159 of whom were male, selected by convenience sampling method.“Professional Motivation Scale”developed by Uğraş (2007), 'Big Five-50 Personality Test' adapted into Turkish by Tatar (2017) and 'Personal Information Form' created by the researcher were used as data collection tools. In order to decide on the analyses to be applied to the data, normality analysis was applied and it was determined that the data were suitable for normal distribution. Descriptive statistics, independent groups t-test, Pearson correlation and Regression analyses were used in the statistical analysis of the data. In the light of the findings obtained from the participants as a result of the research; no significant difference was found in the professional motivation of physical education and sports teachers according to gender, school type and marital status (p>.05).