Farklı lise türlerindeki öğrencilerin algıladıkları beden okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
An investigation of perceived physical literacy levels among students in different types of high schools master thesis
  1. Tez No: 941866
  2. Yazar: BURCU ÖZBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalıĢma, farklı lise türlerindeki öğrencilerin beden okuryazarlık algı düzeylerini incelemek amacı ile yapılmıĢtır. Bu amaçla KahramanmaraĢ ilinde yer alan Fen Lisesi (N=151 kiĢi), Spor Lisesi (N=68 kiĢi) ve Anadolu Lisesinden (N=166 KiĢi) toplam 385 öğrenciden kiĢisel bilgi formunun yanı sıra, Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılan ergenler için Algılanan beden okuryazarlık ölçeği kullanılarak veriler toplanmıĢtır. Veriler SPSS paket proğram yardımı ile analiz edilmiĢtir. Veriler analiz edilmeden önce normallik sınaması Kolmogorov Simirnov ve Levene testleri ile yapılmıĢ olup dağılım normal olduğu gözlemlendiğinden ikili karĢılaĢtırmalar için t-test, çoklu karĢılaĢtırmalar için tek yönlü varyans analizi ANOVA testi kullanılmıĢtır. Analiz sonuçlarına göre, cinsiyet, yaĢ, boy, kilo, okul türü, gelir durumu, spor yapma ve fiziki yeterlilik gibi değiĢkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuĢtur. Erkeklerin KĠEBĠ algısında, kadınların ise BA boyutunda daha üstün algılara sahip oldukları görülmüĢtür. YaĢ ve sınıf verilerinde anlamlı farklar tespit edilmiĢ ancak detaylı sonuçlar elde edilememiĢtir. Boy ve kilo verilerine göre, daha uzun ve ortalama kiloya sahip bireylerin beden algıları daha yüksek bulunmuĢtur. Fen Lisesi öğrencilerinin Anadolu Lisesi öğrencilerine göre daha yüksek algı düzeyine sahip oldukları belirlenmiĢtir. Ebeveyn eğitim düzeyi, genel olarak anlamlı fark yaratmazken, babası üniversite mezunu olan öğrenciler öne çıkmıĢtır. Gelir durumu, spor yapma ve okul takımında oynama gibi faktörlerde, aktif bireylerin daha yüksek algılara sahip oldukları gözlenmiĢtir. Spor deneyimi ve fiziki yeterlilik algıları önemli farklar yaratmıĢ; spordan sonra mutlu hissetme durumu pozitif etkiler göstermiĢtir. Ancak aileden gelen spor engeli gibi değiĢkenler anlamlı fark yaratmamıĢtır. Özet olarak, bu çalıĢma lise öğrencilerinin beden okuryazarlık algılarını etkileyen faktörleri kapsamlı bir Ģekilde incelemiĢ, analizlerin tamamını ortaya koyarak çeĢitli bulgulara ulaşmıştır. Anahtar Kelimeler : Beden okuryazarlık, lise, öğrenci, beden eğitimi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the body literacy perception levels of students of different types of high schools. For this purpose, in addition to the personal information form of the Science High School (N=151 people), Sports High School (N=68 people) and Anadolu High School (N=166 Persons), which is located in the province of Kahramanmaras, Turkish validity and reliability are collected for adolescents. The data were analyzed with the help of SPSS package. The normality test was carried out with KolmogorovSimirnov and Levene tests before the data was analyzed, and since the distribution was observed to be normal, t-test for binary comparisons, one-way variance analysis ANOVA test was used for multiple comparisons. According to the analysis results, statistically significant differences were found in variables such as gender, age, height, weight, school type, income level, sports participation, and physical adequacy. Males were observed to have higher perceptions in the KIEBI dimension, while females showed superiority in the BA dimension. Although significant differences were detected in age and class data, detailed results could not be obtained. According to height and weight data, individuals who are taller and have average weight exhibited higher body perception. It was determined that Science High School students had higher perception levels compared to Anatolian High School students. While parental education level generally did not create a significant difference, students whose fathers were university graduates stood out. Factors such as income level, participation in sports, and playing in school teams showed that active individuals had higher perceptions. Sports experience and perceptions of physical adequacy created significant differences; feeling happy after exercising also showed positive effects. However, variables such as family-related barriers to sports did not create significant difference. In conclusion, this study comprehensively examined the factors affecting high school students' perceptions of physical literacy, presenting all analyses and reaching various findings. Key Words : Body literacy, high school, students, physical education.