Komünizm sonrası dönemde Orta Asya'da İslamcılık
Islamism in Central Asia in the post-communism era
- Tez No: 942451
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Orta Asya'da Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından toplumsal tabanda yükselen İslami uyanış talebi bölgeye çağdaş İslami akımların girmesini ve bu akımların etkilediği İslamcı örgütler ve yapılanmaların gözlenmeye başlamasına sebebiyet vermiştir. Çalışmanın ana fenomenolojisi, ideoloji olarak İslamcılık kaynaklı ortaya çıkan kavramsallaştırma üzerinden değerlendirilmiştir. Orta Asya'da İslam'ın erken tarihi ve bölgenin Çarlık Rusyası tarafından işgalinden Sovyetler Birliği'nin dağılmasına kadar olan zaman diliminde toplumsal dinamizm kaynağı olarak İslam'ın içinden geçtiği süreç karşılaştırmalı tarih yöntemi ile anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından günümüze kadar olan süreçte Orta Asya devletleri ve toplumlarıyla İslamcı ideolojiden beslenen örgüt ve yapılar arasındaki ilişki ele alınmış ve güncel durum sosyolojik perspektiflerle desteklenen uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmada Orta Asya'da İslamcılığın siyasal alanı etkileyen yönleri uluslararası sistem, devlet, devlet-dışı yapılar ve toplum olmak üzere dört analiz düzeyi göz önünde bulundurularak ele alınmıştır. Araştırma, Orta Asya'da ideoloji olarak İslamcılığın; devletler, devlet-dışı örgütler ve toplum arasındaki etkileşimi nasıl şekillendirdiğini siyasi tarih anlatımı ve güncel uluslararası ilişkiler analizleri yardımıyla ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Following the collapse of the Soviet Union in Central Asia, the rising demand for Islamic awakening in the social field caused the entry of contemporary Islamic movements into the region and the emergence of Islamic organizations and structures influenced by these currents. The main phenomenology of the study was evaluated through the conceptualization that emerged from Islamism as an ideology. The early history of Islam in Central Asia and the period from the occupation of the region by Tsarist Russia to the dissolution of the Soviet Union, the process which Islam passed through as a source of social dynamism was tried to be interpreted with the comparative historical method. After the collapse of the Soviet Union, the relationship between the Central Asian states, societies and the organizations and structures fed by the Islamist ideology has been discussed and analyzed within the framework of international relations theories with the help of sociological perspective. In the study, the aspects of Islamism affecting the political sphere in Central Asia are discussed by considering four levels of analysis: International system, state, non-state structures and society. In this research, Islamism as an ideology in Central Asia has been revealed how it shapes the interaction between states, non-state organizations and society with the help of political history narration and current international relations analysis.