Çatalhöyük neolitik dönem seramiklerinde ritüel izleri ve seramik alanı açısından değerlendirilmesi
Ritual traces on çatalhöyük neolithic period ceramics and their evaluation in terms of the field of ceramics
  1. Tez No: 942559
  2. Yazar: ŞEVVAL TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. MEZİYET AYŞE BALYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Neolitik dönemin en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Çatalhöyük'te ele geçen seramik kaplarda gözlemlenen ritüel izlerin tespit edilmesi ve bu izlerin seramik alanı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Uzun yıllardır sistemli olarak kazılan Çatalhöyük, tarih öncesi toplumsal yapı, inanç sistemi ve kültürün anlaşılmasında büyük bir öneme sahip olmuştur. Bu yerleşim yeri, topluluk yaşantısı, sanat anlayışı, ritüel uygulamaları ve mimari öğeleriyle tarih öncesi toplumlara dair bilgiler sunmuştur. Tez kapsamında, seramik kapların biçimleri, yüzey özellikleri, mekânsal bağlamları ve kullanım alanları detaylı bir şekilde incelenerek bu nesnelerin Çatalhöyük toplumunun inanç sistemi, toplumsal değerleri ve ritüel pratikleri ile olan ilişkilerine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Diğer ritüel öğelerde gözlemlenen uygulama ve anlayışların seramik kaplara da yansımış olabileceği varsayımı üzerinden hareket edilmiştir. Bu doğrultuda, seramiklerdeki ritüel izleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, arkeolojik ve kültürel çözümlemelerin seramik sanatına olan etkisine dikkat çekerek, Neolitik döneme ait maddi kültür öğelerini seramik terminolojisine sadık kalarak anlamayı ve bu öğelere seramik alanından farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify non-functional features observed on ceramic vessels This study aims to identify the ritual traces observed on ceramic vessels unearthed at Çatalhöyük, one of the most significant Neolithic settlements, and to evaluate these traces from the perspective of ceramic studies. Systematically excavated for many years, Çatalhöyük has played a crucial role in understanding the social structure, belief system, and culture of prehistoric societies. The settlement has provided valuable insights into prehistoric communities through its communal life, artistic expressions, ritual practices, and architectural features. Within the scope of this thesis, the forms, surface features, spatial contexts, and usage areas of ceramic vessels have been examined in detail to shed light on the relationship between these objects and the belief system, social values, and ritual practices of the Çatalhöyük community. The study proceeds from the assumption that the ritual practices and symbolic understandings observed in other material culture elements at the site may also be reflected in the ceramic vessels. Accordingly, the ritual traces on the ceramics have been systematically evaluated. This research aims to highlight the impact of archaeological and cultural analyses on ceramic art, to interpret Neolithic material culture in accordance with ceramic terminology, and to offer a different perspective on these objects from the standpoint of ceramic studies.