1968-2018 döneminde ilkokul/ilköğretim hayat bilgisi müfredatlarında yurttaş hak ve sorumluluklarının karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of citizens' rights and responsibilities in primary/ primary school life studies curriculum in the 1968-2018 period
  1. Tez No: 942650
  2. Yazar: NURAY TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küçük yaşlardan itibaren çocuklara aile ortamında belli başlı eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler oldukça genel olmakla birlikte çocuğun toplum içerisinde kendisine yer edinmesi açısından yeterli görülmemektedir. Bu bakımdan okulda verilen eğitim son derece önemlidir. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların ev haricindeki sosyal hayat hakkında genel geçer bilgilere sahip olduklarını söylemek mümkündür. Hayat ve toplum hakkında detaylı bilgiye sahip olması için sosyal hayat içerisinde var olması gerekmektedir. İlköğretime başladığı ilk andan itibaren çocuk sosyal hayat içerisinde var olmaya başlamaktadır. Sürekli gördüğü aile üyelerinin haricinde sınıf arkadaşları ve öğretmeni ile de irtibata geçmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bireysel hak ve özgürlükleri bağlamında da bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Aile içerisinde bu bilgilerin yeterli düzeyde verilmesi pek mümkün değildir. Bu bakımdan okul ortamında gerçekleştirilmesi daha doğrudur. Bunun için ise Hayat Bilgisi dersi etken rol oynamaktadır. Hayat Bilgisi dersi, çocuğun yaşam içerisinde karşısına çıkabilecek her türlü olay ve varlık hakkında bilgi sahibi olmasına olanak sunmaktadır. Özellikle yurttaş olmanın gereklilikleri, hak ve sorumluluklar konusunda bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Bireysel hak ve özgürlükleri hakkında bilgi sahibi olması halinde toplum içerisinde kendisine yer edinebilmektedir. Bu çalışmada 1968 ile 2018 yıllarında yürürlüğe konulan Hayat Bilgisi Dersi Öğretim programları incelenmiştir. Söz konusu programlarda bulunan yurttaş, hak ve sorumluluk kavramları üzerinde durulmuştur. Sonuç itibariyle Hayat Bilgisi Ders Programlarının çocuklar üzerinde oldukça büyük bir etkisinin olduğu düşünülmektedir. Çünkü bu programların nasıl yurttaş olunacağı, hak ve sorumluluklarını ne şekilde bileceği ve gerçekleştireceği hakkında bilgi sahibi olmasına olanak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
From an early age, children are given certain trainings in the family environment. Although these trainings are quite general, they are not considered sufficient for the child to gain a place in society. In this respect, the education given at school is extremely important. It is possible to say that especially primary school children have general information about social life outside the home. In order to have detailed knowledge about life and society, they need to be present in social life. From the first moment they start primary education, they start to exist in social life. In addition to the family members they see all the time, they also need to be in contact with their classmates and teachers. At the same time, it is extremely important for them to be informed about their individual rights and freedoms. It is not possible to provide this information at a sufficient level within the family. In this respect, it is better to realize it in the school environment. For this, the Life Science course plays an active role. The Life Science course provides children with the opportunity to learn about all kinds of events and beings that they may encounter in life. It is especially important for them to be informed about the requirements of being a citizen, their rights and responsibilities. If they have knowledge about their individual rights and freedoms, they can take their place in society. In this study, the curricula of the Life Science Course put into effect in 1968 and 2018 were examined. The concepts of citizen, right and responsibility in these programs were emphasized. As a result, it has been seen that Life Science Curricula have a great impact on children. It enables them to have information about how to be a citizen, how to know and realize their rights and responsibilities.