Yöneticilerin algılanan liderlik tarzlarının örgütsel çeşitlilik uygulamaları üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of perceived leadership styles of managers on organizational diversity practices
- Tez No: 942657
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KELGÖKMEN İLİC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
21. yüzyılda ekonomik, sosyal ve politik ilişkilerin değişmesi ve gelişmesiyle beraber uluslararası ilişkilerin daha yoğun hale gelmesi, farklı kültürel değer ve inançlara sahip, bireysel farklılıkları olan toplulukların beklentileri daha iyi algılanmaya başlanmıştır. Küresel ekonomide faaliyet göstermekte olan tüm işletmelerin sürdürülebilir olabilmesi için farklı niteliklere sahip insan sermayesini yapısında bulunmasının önem arz ettiği anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı kurum ve kuruluşlarda farklılık yönetiminin ve çalışanların sahip oldukları bireysel farklılıkların, liderler gözünde nasıl algılandığı ve liderlerin temsil ettiği liderlik stillerinden hangisiyle daha yakın bağ kurduğunu ilişkisel anlamda çözümlemektir. Araştırma sorularına yanıt bulunabilmesi için şimdiye kadar konuyla ilgili yapılmış araştırmalardan 550 tanesi taranarak, inceleme sonrası toplamda 50 makaleden sistematik derleme yoluyla elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda liderin örgütsel çeşitliliği yönetme konusunda temel faktör olduğu sonucuna erişilmiş olup, liderlik stillerinden kapsayıcı, etik ve otantik liderlik ile daha yakın bağ kurduğu ve olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the change and development of economic, social and political relations in the 21st century, international relations have become more intense, and the expectations of communities with different cultural values and beliefs and individual differences have begun to be better perceived. It is understood that it is important for all businesses operating in the global economy to have human capital with different qualities in their structure in order to be sustainable. The main purpose of this study is to analyze in a relational sense how diversity management and individual differences of employees in institutions and organizations are perceived by leaders and which leadership style they are more closely related to. In order to find answers to the research questions, 550 studies conducted on the subject so far were scanned and after the examination, the data obtained through systematic compilation from a total of 50 articles were evaluated. As a result of the evaluations, it was concluded that the leader is the main factor in managing organizational diversity, and it was determined that it establishes a closer connection with inclusive, ethical and authentic leadership styles and has a positive effect.