Prososyal bir yaklaşımla ekolojik tutumlar ve sosyal-bilişsel becerilerle ilişkisi
Ecological attitudes with a prosocial approach and its relation with socio-cognitive abilities
  1. Tez No: 942665
  2. Yazar: SERRA ECEM TAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CANSU PALA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ekolojik tutum ve davranışlar, her geçen gün daha da önem kazanan ve anlaşılması gereken kavramlardır. Bu tutumları edindirmek ve bu yolla buna bağlı davranışları arttırmak adına çeşitli yaş dönemlerinden çocuklara ekolojik tutum ve davranışlar ile ilgili eğitimler verilmektedir. Fakat iklim krizi ve azalan kaynaklar, genel geçer çevre koruma davranışlarından ziyade daha geniş ve detaylı bir anlayış gerektirmektedir. Bu durum, çeşitli disiplinlerin bu davranışları ele alırken, bireyin bilişsel hazır bulunuşunun son zamanlarda araştırılmaya başlamasına neden olmuştur. Çocuklarda bu hazır bulunuş, çocuğun ekolojik tutumlarını edinmesi ve çevre dostu eylemlerini zihninde temsil etmesi gibi açılardan incelenmektedir. Bunun yanında bu tutumların ve eylemlerin yararının çocuklar tarafından nasıl algıladığı da ekolojik tutumlar ile ilgili araştırmalarda odaklanılan konulardan biridir. Ekolojik kavrayış, gezegenin ve diğerlerinin iyiliğine ve geleceğine ilişkin kavramlar içerir. Bu anlayışın altyapısı, başkalarının isteklerini, ihtiyaçlarını ve inançlarını anlamak (zihin kuramı), baskın olan tepkilerin ketlenmesi ve belirli durumlar/kurallar arasında geçiş (yürütücü işlevler) gibi becerilere dayanır. Alan yazını incelendiğinde, ekolojik anlayışın gelişimsel sürecinin yeteri kadar incelenmesi ve bu yapıların ölçülmesi için gerekli tanımların belirlenmesi gerektiği görülür. Öncelikle, çocuklarda ekolojik tutumların ölçülmesi ve bu tutumların sosyal bilişsel bir çerçevede ele alınması hedeflenmektedir. Bu araştırmada, öncelikle Çevreye Yönelik Tutumları Ölçeği- Okul Öncesi Versiyonu ölçeğinin gelişimsel bir betimlemesi yapılmıştır. Daha sonra, yaşları 50 ila 87 ay arasında değişen 178 çocuğun bu ölçekten aldığı puanın, onların zihin kuramı ve yürütücü işlevleri ile ilişkisi incelenmiştir. Çevreye yönelik tutum ölçümünün iç tutarlılığının kabul edilebilir seviyede olsa da düşük olduğu bulunmuştur (Cronbach α=.55).
Özet (Çeviri)
Ecological attitudes and behaviors become increasingly significant and need to be understood. Various educational programs are provided to children from different age groups to develop these attitudes and behaviors. However, climate crisis and diminishing resources require a broader and more detailed understanding than general environmental protection behaviors. This situation has led to recent research on the cognitive readiness of individuals. In children, this psychological foundation not only helps them acquire ecological attitudes and represent environmentally friendly actions in their minds but also how they perceive the benefits of these attitudes and actions. Ecological understanding includes concepts related to the well-being and future of the planet and others. The foundation of this understanding relies on cognitive abilities such as understanding others' desires, needs, and beliefs (theory of mind), suppression of dominant responses, and transitions between specific situations/rules (executive functions). Upon reviewing the literature, it was found that the developmental process of ecological understanding and the measurement of these structures require specific definitions. Initially, the aim is to measure ecological attitudes in children and examine them within a social-cognitive framework. In this study, a developmental description of the Early Childhood Environmental Attitudes Scale is made. Subsequently, the relationship between the scores of 178 children aged 50 to 87 months on this scale and their theory of mind and executive functions were examined. Although the internal consistency of the environmental attitude measurement was found to be acceptable, it was low (Cronbach α=.55).