Cumhuriyet Halk Partisi'nde politik dönüşüm (1950-1969)
The political transformation of the Republican People's Party (1950-1969)
  1. Tez No: 943013
  2. Yazar: KEREM HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'nin siyasal yaşamında önemli bir dönüm noktası olan 14 Mayıs 1950 seçiminden 12 Ekim 1969 genel seçimlerine kadar geçen süreci, Cumhuriyet Halk Partisi'nin(CHP) ideolojik ve politik dönüşümü çerçevesinde ele almaktadır. Çalışma, CHP'nin“Ortanın Solu”söylemini merkeze alarak, parti içindeki klik mücadelelerini, sosyalist sol ve merkez sağdan gelen tepkileri, dönemin çift kutuplu siyaset sistemi bağlamında incelemektedir. 1960 sonrası yeni anayasa yapım süreci, İsmet İnönü'nün liderliğinde partinin politikaları ve Bülent Ecevit'in“Ortanın Solu”söylemini geliştirmesi analiz edilmiştir. Tez, CHP'nin bu süreçteki ideolojik yol ayrımlarını, parti bünyesindeki dönüşümleri ve bu dönüşümlerin Türk siyasetine etkilerini araştırmak için söylem analizi yöntemini kullanmıştır. Arşiv belgeleri, hatıratlar, dönemin gazeteleri ve akademik literatür temel alınarak hazırlanan çalışma, 1969 genel seçimlerine kadar CHP'nin ideolojik rotasını anlamayı ve bu döneme özgü siyasal dinamikleri aydınlatmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the period from the pivotal 14 May 1950 elections to the 12 October 1969 general elections in Turkey's political history, focusing on the ideological and political transformation of the Republican People's Party (CHP). Centering on the party's“Left of Center”(Ortanın Solu) discourse, the study explores intra-party factional struggles, reactions from both the socialist left and the center-right, and analyzes these developments within the context of the era's bipolar political system. It evaluates the post-1960 constitutional drafting process, the policies of the party under the leadership of İsmet İnönü, and Bülent Ecevit's formulation of the“Left of Center”discourse. Using discourse analysis as its primary method, the thesis investigates the ideological divergences within the CHP, the transformations experienced within the party, and the broader effects of these changes on Turkish politics. Based on archival documents, memoirs, contemporary newspapers, and academic literature, this study aims to understand the CHP's ideological trajectory up to the 1969 general elections and to shed light on the unique political dynamics of the period.