Görev odaklı öğretim uygulamalarının karma-meta yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of task-based instructional practices with a mixed meta-method approach
  1. Tez No: 943035
  2. Yazar: MERVE SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞARAN, PROF. DR. VELİ BATDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde, görev odaklı öğretim uygulamalarının eğitimdeki etkilerini incelemek amacıyla karma meta yöntem kullanılmıştır. Çalışmada, hem meta-analiz hem de meta-tematik analiz yaklaşımları bir araya getirilerek literatürde bu konu üzerine yapılmış deneysel ve yarı-deneysel araştırmalar farklı boyutlarda değerlendirilmiştir. Meta-analiz yoluyla göre odaklı öğretim yöntemlerinin akademik başarı üzerine etkisi istatistiksel olarak incelenmiş ve genel etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Doküman analizine dayalı meta-tematik analiz sürecinde çalışmalarda yer alan birincil veriler incelenerek verilerden elde edilen kodlar sonucunda“bilişsel boyuta etkisi, duyuşsal boyuta etkisi, sosyal boyuta etkisi ve karşılaşılan zorluklar ”temaları oluşturulmuştur. Sonuçlar, göre odaklı öğretimin öğrenci merkezli, aktif öğrenme sürecini destekleyen bir yöntem olarak eğitimde olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Tez, bu bulgular ışığında eğitim politikaları ve uygulamaları için öneriler sunmaktadır. Bu bağlam doğrultusunda meta-analiz ve meta-tematik analiz süreçlerine ilişkin bulguların tutarlı ve birbirlerini destekler nitelikte oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mixed meta-method approach was used to examine the effects of task-based instructional practices in education. Both meta-analysis and meta-thematic analysis approaches were combined to evaluate experimental and quasi-experimental studies in the literature on this subject from various perspectives. Through meta-analysis, the effects of task-based instructional methods on academic achievement were statistically analyzed, and the overall effect size was calculated. During the meta-thematic analysis process, which was based on document analysis, primary data from the studies were examined, and themes such as“effects on cognitive dimension, effects on affective dimension, effects on social dimension, and encountered challenges”were identified based on the codes derived from the data. The results indicate that task-based instruction is an effective method in education, supporting a student-centered, active learning process. The thesis offers recommendations for educational policies and practices based on these findings. It was observed that the findings from the meta-analysis and meta-thematic analysis processes were consistent and supportive of each other.