Tam sayılarla işlemler konusunda yapılan problem kurma temelli etkinliklerin öğrencilerin problem çözme başarılarına etkisi
The effect of problem posing based activities on operations with integer number on students' problem solving success
  1. Tez No: 943065
  2. Yazar: YELİZ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Tam Sayılarla İşlemler”konusunun öğretiminde problem kurma etkinliklerinin öğrencilerin problem çözme başarılarına, öğrenmenin kalıcılığına etkisini ve öğrenme sürecine yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırma, kontrol gruplu yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde, Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 36 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Yansız atama yoluyla belirlenen iki sınıftan biri deney, diğeri ise kontrol grubu olarak seçilmiş deney grubunda 17, kontrol grubunda ise 19 öğrenci yer almıştır. Veri toplama sürecinde, öğrencilerin ön bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tam sayılar konusunu kapsayan bir hazırbulunuşluk testi uygulanmıştır. Uygulama sürecinin tamamlanmasının ardından, her iki gruba da Tam Sayılarla İşlemler konusuna yönelik Problem Çözme Başarı Testi uygulanmış; ayrıca belirli bir süre sonra benzer sorulardan oluşan bir kalıcılık testiyle öğrenmenin sürekliliği değerlendirilmiştir. Öğrencilerin problem kurma etkinliklerine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu da veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen problem kurma etkinlikleri kapsamında öğrencilerin oluşturdukları problemler analiz edilerek, öğrencilerin problem kurma becerilerine ve kavramsal anlayış düzeylerine ilişkin nitel veriler elde edilmiştir. Bu araştırmada nicel veriler, SPSS 2022 yazılımı ile analiz edilmiş, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, problem kurma etkinlikleriyle desteklenen öğretim sürecinin öğrencilerin problem çözme başarılarını anlamlı bir şekilde artırdığını ve öğrenmenin kalıcılığını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Deney grubu ile kontrol grubu arasındaki anlamlı fark, problem kurma temelli yaklaşımların öğrencilerin öğrenme süreçlerine önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin büyük bir kısmı derslerin daha eğlenceli hale geldiğini, problem kurma etkinliklerinden keyif aldıklarını ve bu etkinliklerin diğer konularda da uygulanmasını talep ettiklerini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of problem-posing activities in the teaching of the topic Operations with Integers on students' problem-solving achievement, retention of learning, and their views on the learning process. The study was conducted within the framework of a quasi-experimental design with a control group. The study group consisted of 36 seventh-grade students attending a public school in the Taşköprü district of Kastamonu province during the first semester of the 2023–2024 academic year. Through random assignment, one of the two classes was designated as the experimental group and the other as the control group; the experimental group included 17 students, while the control group included 19 students. During the data collection process, a readiness test covering the topic of integers was administered to determine the students' prior knowledge. Upon completion of the implementation phase, both groups were administered a Problem-Solving Achievement Test related to Operations with Integers. Additionally, a retention test consisting of similar questions was administered after a certain period to evaluate the permanence of learning. To identify students' opinions regarding the problem-posing activities, a semi-structured interview form developed by the researcher was also used as a data collection tool. In addition to these, the problems created by the students within the scope of the researcher-developed problem-posing activities were analyzed to obtain qualitative data regarding students' problem-posing skills and levels of conceptual understanding. In this study, quantitative data were analyzed using SPSS 2022 software, while qualitative data were evaluated through content analysis. The findings of the study revealed that the instructional process supported by problem-posing activities significantly improved students' problem-solving success and positively influenced the retention of learning. The significant difference between the experimental and control groups indicates that problem-posing-based approaches make important contributions to students' learning processes. Furthermore, the majority of students stated that the lessons became more enjoyable, that they took pleasure in the problem-posing activities, and that they would like to see such activities applied to other topics as well.