Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım amaçları ile yaşam doyumu, depresyon ve sosyal karşılaştırma düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Study of the relationships between the life satisfaction, depression and social comparison levels and motives of social media usage of university students
- Tez No: 943075
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım amaçları ile yaşam doyumu, depresyon düzeyleri ve sosyal karşılaştırma arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 399 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara çevrimiçi olarak, Google Forms üzerinden, sosyo-demografik bilgi formu, Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği, Instagram'da Sosyal Karşılaştırma Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Araştırma kapsamında tüm veri analizleri SPSS 27.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda ölçek puanlarının normal dağılımda oldukları gözlemlenmiş ve parametrik testler kullanılmıştır. Çalışmada sosyal medya kullanım amaçları, yaşam doyumu, depresyon ve Instagram'da sosyal karşılaştırma arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Sosyal medya kullanım amaçları yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Depresyon ve sosyal karşılaştırmanın yaşam doyumu üzerinde anlamlı etkileri gözlemlenmiştir. Ek olarak, sosyal medya kullanım amaçlarının tüm alt boyutlarında araştırma değişkenleri arasında karşılaştırmalar yapılmış ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma değişkenleri ile sosyodemografik veriler karşılaştırılmış, bunun sonucunda anlamlı ve belirleyici farklılıklar görülmüştür. Araştırma bulguları kuramsal ve kavramsal çerçeve kapsamında tartışılmıştır. Son olarak, araştırmacalara ve klinisyenlere önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between university students' social media usage motives and life satisfaction, depression levels and social comparison. In this study, a total of 399 participants were included and various scales (Social Media Usage Motives Scale, Adult Life Satisfaction Scale, Social Comparison on Instagram Scale and Beck Depression Inventory) were used as data collection tools. The data was collected online via Google Forms. Data analyses were conducted using the SPSS 27.0 software. It was observed that the scale scores followed a normal distribution, thus parametric tests were employed. The study found significant relationships between social media usage motives, life satisfaction, depression and social comparison on Instagram. Social media usage motives did not present a significant effect on life satisfaction. On the other hand, depression and social comparison were found to have significant effects on life satisfaction. Further comparisons between the subdimensions of social media usage motives and the other research variables revealed significant relationships. Sociodemographic data were compared with research variables and significant and determining differences were identified. The research findings were discussed with theoretical and conceptual framework and lastly, recommendations for researchers and clinicians were provided.