Kocaeli Üniversitesindeki tiroid kanseri tanısı alan olgular vebarsak mikrobiyota ile ilişkisinin prospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 943129
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH ZAFER CANTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bağırsak mikrobiyomu, sağlıklı bir insan vücudu için son derece önemli olup özellikle bağışıklık ve endokrin sistemler üzerinde kritik bir rol oynamaktadır. Tiroid kanseri ve tiroid nodülleri, tiroid bezi ile ilişkili en yaygın endokrin hastalıklardır. Son yıllarda bağırsak mikrobiyotasının, tiroid homeostazını etkileyen önemli bir faktör olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, bağırsak mikrobiyotası, intratümöral mikrobiyom ve tiroid karsinomu gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde papiller tiroid kanseri tanısı alan ve cerrahi tedavi planlanan hastalar arasından belirlenen kriterlere uygun bireylerden gaita örnekleri ile peroperatif olarak alınan tümörlü ve tümörsüz tiroid doku örnekleri incelendi. Mikrobiyota analizi yapılarak hasta özellikleri ile mikrobiyota profilleri arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, tiroid fonksiyon testleri, preoperatif biyopsi sonuçları, tümör çapı, lenf nodu tutulumu, tiroid kanserinin histolojik alt tipi ve evresi gibi demografik ve klinik verileri prospektif olarak toplandı. Mikrobiyota analizi 16S ribozomal RNA gen dizilimi yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmamıza 13'ü kadın (%86,7) ve 2'si erkek (%13,3) olmak üzere toplam 15 tiroid kanseri hastası dahil edildi. Hastaların normal tiroid dokusu, tümörlü tiroid dokusu ve bağırsak mikrobiyotası karşılaştırılıp, intratümöral tiroid mikrobiyotası ile bağırsak mikrobiyotası arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
The gut microbiome plays a crucial role in maintaining a healthy human body, particularly in the immune and endocrine systems. Thyroid cancer and thyroid nodules are the most common endocrine diseases related to the thyroid gland. In recent years, the gut microbiota has been shown to be a significant factor influencing thyroid homeostasis. This study aims to investigate the relationship between the gut microbiota, intratumoral microbiome, and the development of thyroid carcinoma. Materials and Methods: Patients diagnosed with papillary thyroid cancer and scheduled for surgery at our clinic were selected based on specific criteria. Stool samples, as well as tumor and non-tumor thyroid tissue samples obtained perioperatively, were analyzed. A microbiota analysis was performed to evaluate the relationship between patient characteristics and microbiota profiles. Demographic and clinical data, including age, sex, thyroid function tests, preoperative biopsy results, tumor size, lymph node involvement, histological subtype, and cancer stage, were collected prospectively. Microbiota analysis was conducted using 16S ribosomal RNA gene sequencing. Results: A total of 15 thyroid cancer patients, including 13 females (86.7%) and 2 males (13.3%), were included in the study. Normal thyroid tissue, tumor tissue, and gut microbiota were compared, and the relationship between intratumoral thyroid microbiota and gut microbiota was examined.