6 şubat 2023 depremleri sonrasında oluşan iç göçün gayrimenkul fiyatlarına etkisinin incelenmesi; Ankara-Yenimahalle örneği
Examining the effect of internal migration after the february 6, 2023 earthquakes on real estate prices; Ankara-Yenimahalle example
  1. Tez No: 943150
  2. Yazar: EMRE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TARIK TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye 6 Şubat 2023 tarihi saat 04:17'de Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde 7,7; saat 13:24'te Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde 7,6 şiddetinde iki büyük depremle sarsılmıştır. Bu iki büyük deprem çevresindeki 11 ili de etkisi altına almış, çok sayıda can ve mal kaybına neden olmuştur. Depremin gerçekleştiği ve etkisi altına bulunan illerde evlerini kaybetmiş veya ağır hasarlı olan evlerini bırakan insanlar kendilerini güvende hissedeceklerini yerlere göç etmişlerdir. Türkiye İstatistik Kurumuna göre, deprem bölgesinden en çok göç alan il Ankara'dır. En çok göç alan Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde, 2023 yılında konut fiyatlarının artıp artmadığı, aynı yılda en çok hangi ayda arttığı ve en çok talep edilen özelliklerin neler olduğu, deprem sonrasında fiyat değişimlerinin ne yönde değiştiği, deprem sonrasında talep edilen özelliklerde değişiklik olup olmadığı, bilgileri Yarı Yapılandırılmış Görüşme, şeklinde anket yöntemi ile ilçedeki emlakçılardan edinilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar Ankara ili ve Yenimahalle ilçesinde fiyatların arttığını; depremden sonra ilçede yerleşim yerleri olarak ulaşım, fiyat, yeni bina ile yeni yerleşim alanlarının tercih edildiğini; depremden sonra tercih edilen özellik olarak yeni bina ve depreme dayanıklı olup olmadığına ilişkin kıstaslara bakıldığını ve depremden sonra yüksek katlı binalara tercihlerin azaldığını, göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey was shaken by two major earthquakes with a magnitude of 7.7 in the Pazarcık district of Kahramanmaraş at 04:17 on February 6, 2023 and a magnitude of 7.6 in the Elbistan district of Kahramanmaraş at 13:24. These two major earthquakes affected 11 surrounding provinces and caused many casualties and property losses. People who lost their homes or left their severely damaged homes in the provinces where the earthquake occurred and was affected migrated to places where they would feel safe. According to the Turkish Statistical Institute, the province that received the most migration from the earthquake region is Ankara. In the Yenimahalle district of Ankara, which received the most migration, whether housing prices increased in 2023, in which month they increased the most in the same year and what the most demanded features were, in what direction the price changes changed after the earthquake, whether there were any changes in the demanded features after the earthquake, information was obtained from real estate agents in the district with a Semi-Structured Interview survey method and the results were compared. The results show that prices increased in Ankara province and Yenimahalle district; transportation, price, new buildings and new settlement areas were preferred as settlement areas in the district after the earthquake; new buildings and earthquake resistance were considered as preferred features after the earthquake, and preferences for high-rise buildings decreased after the earthquake.