Johann Sebastıan Bach'ın Sol Majör Viola da Gamba Sonatı'nın kontrbas uyarlamasının incelenmesi
- Tez No: 943259
- Danışmanlar: DOÇ. COŞKUN COŞKUNDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Johann Sebastian Bach'ın Sol Majör Viola da Gamba ve Klavsen Sonatı (BWV 1027) üzerine odaklanmakta; eserin modern kontrbas için geçerliliğini, uyarlanabilirliğini ve yorum olanaklarını incelemektedir. Barok dönemin zengin oda müziği geleneğinden gelen bu sonat, özellikle yaylı çalgıların tarihsel gelişimi ve değişen icra pratikleri göz önüne alındığında, transkripsiyon açısından dikkate değer bir örnek teşkil etmektedir. Çalışma boyunca, Barok dönemde yaylı çalgıların yükselişine dair tarihsel bir çerçeve çizilecek; keman ailesinin ortaya çıkışı, viyol ailesinin farkları, viola da gamba'nın tarihteki yeri, yükselişi ve ortadan kayboluşunun nedenleri ele alınacaktır. Gamba'nın fiziksel özellikleri, teknik imkanları ve repertuvarı, sonatın karakterini anlamak açısından ayrıntılı biçimde incelenecektir. Çalışmanın Bach'ın yaylı çalgılarla olan ilişkisi üzerine tartışmaların olduğu üçüncü bölümünde, bestecinin gamba için yazdığı eserler ve yaylı çalgılarla ilişkisi çözümlenecek; bunu takiben Sol Majör gamba sonatı biçimsel yapı, armonik dil ve kontrapuntal dokular açısından analiz edilecektir. Amaç, eseri yalnızca tarihsel bir belge olarak değil, günümüzde kontrbas ile yeniden yorumlanabilir yaşayan bir müzik yapıtı olarak ele almaktır. Son bölümde, sonatın kontrbas için düzenlenmesine dair teknik, müzikal ve estetik öneriler sunulacak; transpozisyon stratejileri, teknik uyarlamalar ve yorum yaklaşımları üzerinde durulacaktır. Tarihsel farkındalığı icracı bakış açısıyla buluşturmayı amaçlayan bu tez, Bach'ın müziğinin stilistik bütünlüğüne sadık kalarak kontrbas repertuvarına anlamlı bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on Johann Sebastian Bach's Sonata for Viola da Gamba and Harpsichord in G Major (BWV 1027) and examines its validity, adaptability and interpretive possibilities for the modern double bass. Coming from the rich chamber music tradition of the Baroque period, this sonata constitutes a remarkable example in terms of transcription, especially considering the historical development of string instruments and changing performance practices. Throughout the research, a historical framework for the rise of string instruments in the Baroque period will be drawn; the emergence of the violin family, the place and rise of the viola da gamba, and the reasons for its disappearance will be discussed. The physical characteristics, technical possibilities and repertoire of the gamba will be analyzed in detail in order to understand the character of the sonata. In the third part of the thesis, which discusses Bach's relationship with string instruments, the composer's works for the gamba and his relationship with string instruments will be analyzed. The aim is to treat the work not only as a historical document, but also as a living work of music that can be reinterpreted with the double bass today. In the final section, technical, musical and aesthetic suggestions for arranging the sonata for double bass will be presented, focusing on transposition strategies, technical adaptations and interpretive approaches. Aiming to bring together historical awareness with a performer's perspective, this thesis aims to make a meaningful contribution to the double bass repertoire while remaining faithful to the stylistic integrity of Bach's music.