Sürdürülebilir yaşam ve ekolojik kırsal topluluklar
Sustainable living and ecological rural communities
  1. Tez No: 943260
  2. Yazar: SAİM BUĞRA KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ŞENTÜRK, DOÇ. DR. FAİK GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanayileşme ve kentleşme, mekân deneyimini ve toplumsal etkileşimi dönüştürerek ekolojik ve sosyal krizlere yol açmıştır. Bu krizlere bir yanıt olarak, kentlerden kırsala eğitimli genç profesyonel göçü ve ekolojik kırsal topluluklara ilgi artmaktadır. Bu tez, Türkiye'deki ekolojik kırsal toplulukları; oluşum süreçleri, iç dinamikleri, örgütsel işleyişleri ve sürdürülebilirlik ile küçülme (degrowth) tartışmaları bağlamındaki anlamları açısından sosyolojik bir perspektifle incelemektedir. Nitel araştırma yöntemleriyle, Türkiye'deki dört farklı ekolojik topluluk (Minka, Mavi, Tilki ve Kaplumbağa olarak anonimleştirilmiştir) katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşmelerle incelenmiştir. Bulgular, bu toplulukların, piyasa mekanizmalarıyla bütünleşen ve“sistem-içi bir kaçış”sunan modellerden (Mavi, Kaplumbağa), mevcut sosyo-ekonomik düzene radikal eleştiriler getirerek küçülme pratiklerini hayata geçirmeye çalışan daha otonom ve politik modellere (Minka, Tilki) uzanan bir spektrumda yer aldığını ortaya koymaktadır. Ekonomik işleyiş, yönetim biçimleri ve gündelik hayatın (mülkiyet, hiyerarşi, toplumsal normlar) yeniden düzenlenişi pratiklerinde belirgin farklılıklar ve özgün yaklaşımlar saptanmıştır. Sonuç olarak, bu topluluklar, modern endüstriyel toplumun krizlerine karşı geliştirilen potansiyeller olarak, büyüme odaklı paradigmaya farklılaşan pratiklerle alternatifler sunmakta ve ilgili literatüre yeni tartışmalar için değerli bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrialization and urbanization have transformed the experience of space and social interaction, leading to ecological and social crises. In response to these crises, there is a growing trend of migration of educated young professionals from urban to rural areas and an increased interest in ecological rural communities. This thesis examines ecological rural communities in Turkey from a sociological perspective, focusing on their formation processes, internal dynamics, organizational structures, and their significance within the context of sustainability and degrowth debates. Employing qualitative research methods, four distinct ecological communities in Turkey (anonymized as Minka, Mavi, Tilki, and Kaplumbağa) were studied through participant observation and in-depth interviews. The findings reveal that these communities exist on a spectrum, ranging from models that integrate with market mechanisms and offer an“intra-systemic escape”(Mavi, Kaplumbağa), to more autonomous and political models that radically critique the existing socio-economic order and attempt to implement degrowth practices (Minka, Tilki). Significant differences and unique approaches were identified in their practices regarding economic functioning, forms of governance, and the reorganization of daily life (i.e., property, hierarchy, and social norms). In conclusion, as potential responses to the crises of modern industrial society, these communities offer alternatives to the growth-oriented paradigm through their differentiated practices and provide a valuable foundation for new discussions in the relevant literature.