Kuçuradı and Veblen on freedom and value
Kuçuradi ve Veblen özgürlük ve değer üzerine
  1. Tez No: 943261
  2. Yazar: SILACAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA GÜLER AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, özgürlüğü etik ve epistemolojik temellerde yeniden düşünmeyi amaçlamaktadır. Kapitalist sistemin sunduğu özgürlük anlayışı, çoğunlukla bireyin tercih yapabilme kapasitesiyle tanımlanmakta ve birey, tüketim olanaklarının genişliği ölçüsünde özgür kabul edilmektedir. Oysa bu yaklaşım, bireyin hangi değer bilgisine dayalı karar verdiğini göz ardı etmektedir. Bu bağlamda tez, epistemolojik temelden yoksun bir değer anlayışının, özgürlüğü yanılsamaya dönüştürdüğünü savunmaktadır. Çalışmada Thorstein Veblen'in evrimsel kurumsalcı iktisat anlayışı ile Ioanna Kuçuradi'nin etik yaklaşımı bir araya getirilmiştir. Böylece bireyin etik yeterliliği, kurumsal yönlendirmeler içindeki konumu ve değer farkındalığı birlikte ele alınmıştır. Veblen'in gösteriş tüketimi kavramı, günümüz kültür endüstrisinin figürlerinden biri olan Kardashian ailesi üzerinden analiz edilerek, bireyin sembolik tüketime nasıl yönlendirildiği gösterilmiştir. Bu örnek, bireyin özgürlük algısının nasıl statü, görünürlük ve değer biçmeler üzerinden biçimlendiğini somut biçimde ortaya koymaktadır. Tezde hermenötik yöntem kullanılarak, bireyin değer bilgisi ve eylemi arasındaki ilişki çok katmanlı biçimde yorumlanmıştır. Sonuç olarak, özgürlük yalnızca seçim hakkı değil; doğru değer bilgisine dayalı doğru eylemde bulunabilme kapasite olarak tanımlanmakta; bireyin bu kapasitesini yeniden inşa etmek için disiplinler arası bir düşünsel çerçeve sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to rethink freedom on ethical and epistemological grounds. The understanding of freedom offered by the capitalist system is mainly defined by the capacity to make choices, and the individual is considered free to the extent of the breadth of his/her consumption possibilities. However, this approach ignores the value knowledge based on which the individual makes his/her decision. In this context, the thesis argues that a value understanding without an epistemological basis turns freedom into an illusion. Thorstein Veblen's evolutionary institutionalist economics approach and Ioanna Kuçuradi's ethical approach are brought together; the individual's ethical competence, position within institutional guidance, and value awareness are discussed. Veblen's concept of conspicuous consumption is analyzed through the Kardashians, one of the figures of today's culture industry, showing how the individual is directed towards symbolic consumption. This example concretely reveals how the individual's perception of freedom is shaped through status, visibility, and valuations. In the thesis, the relationship between the individual's value knowledge and action is interpreted in a multi-layered manner using the hermeneutic method. As a result, freedom is not only the right to choose; It is defined as the capacity to take correct action based on correct value knowledge; an interdisciplinary intellectual framework is presented to reconstruct this capacity of the individual.