CORINE sistemine göre Palu (Elazığ) İlçesi'ndeki arazi kullanımı ve arazi örtüsündeki değişim (2000-2020)
Change in land use and land cover in Palu (Elazığ) District according to CORINE system (2000-2020)
- Tez No: 943289
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada; corine veri setleri ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak Palu (Elazığ) İlçesi'ndeki 2000-2020 yılları arasındaki mevcut arazi kullanımı ve arazi kullanımında meydana gelen değişimin belirlenmesi amaçlanmıştır. Palu (Elazığ) İlçesi'nin toplam yüzölçümü 730 km2'dir. 2000, 2010, 2020 yıllarına ait uydu görüntüleri üzerinde kontrollü sınıflandırma yapılarak meydana gelen değişim belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Palu (Elazığ) İlçesi'nde en büyük değişimler tarım alanları, orman alanları ve yapay yüzey alanlarında meydana gelmiştir. 2000 yılında 12025 hektar olarak belirlenen tarım alanlarının, 2010 yılına gelindiğinde 10861 hektara, 2020 yılı itibarıyla 10840 hektara kadar azaldığı tespit edilmiştir. 2000 yılında 2983 ha olarak tespit edilen yapay yüzey alanlarının, 2020 yılında ise 3234 ha alana kadar artış gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca 2000 yılında 57332 hektar olarak belirlenen orman alanı, 2020 yılına kadar artış göstererek 58437 hektara ulaşmıştır. Bu çalışma aynı zamanda, CORINE veri setleri ile Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (Cbs), geniş ölçekli alanlarda arazi kullanımı ve arazi örtüsündeki değişimlerin analiz edilmesinde; güvenilir, hızlı ve etkin veri üretimi açısından önemli birer karar destek aracı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the current land use and changes in land use in Palu (Elazığ) District between 2000 and 2020 by using corine data sets and geographic information systems. The total surface area of Palu (Elazığ) District is 730 km2. The changes were determined by performing controlled classification on satellite images for the years 2000, 2010 and 2020. As a result of the evaluations, the largest changes in Palu (Elazığ) District occurred in agricultural areas, forest areas and artificial surface areas. It was determined that agricultural areas, which were determined as 12025 hectares in 2000, decreased to 10861 hectares in 2010 and to 10840 hectares as of 2020. It was determined that artificial surface areas, which were determined as 2983 hectares in 2000, increased to 3234 hectares in 2020. Furthermore, the forest area, which was determined to be 57,332 hectares in 2000, increased to 58,437 hectares by 2020. This study also demonstrated that CORINE datasets and Geographic Information Systems (GIS) are important decision support tools in terms of reliable, rapid, and effective data production in analyzing changes in land use and land cover in large-scale areas.