2018 DKAB öğretim programına Türkiye'nin sosyal yapısının etkisi
The impact of Turkey's social structure on the 2018 religious culture and moral knowledge (DKAB) curriculum
  1. Tez No: 943511
  2. Yazar: EBRAR SALİHA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜMRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Halihazırda güncel olan 2018 DKAB programının incelenmesi hedeflenmektedir. Program inceleme sahasında öne çıkan ayırt edici başlık“Türkiye'nin sosyal yapısı”üzerinden olacaktır. Sosyoloji alanının merceği ile incelenen 2018 DKAB programı, 1982 sonrası programlarla karşılaştırılacaktır. Bu minvalde benzerlikler ve farklılıklar ortaya konacaktır. Ortaya konan farklılıklar çerçevesinde buna etki eden sosyal yapı faktörleri incelenecektir. Çalışmanın hedefi, DKAB öğretim programına etki eden Türkiye'nin sosyal yapısının faktörlerini incelemek ve değerlendirmektir. Çalışmanın konusu, 2018 tarihli DKAB programının ilköğretim aşamasında (4-8. sınıflar) üniteler ve konu başlıklarından hareketle Türkiye'nin sosyal yapısının etkisinin dikkate alındığı içerikleri ortaya koymaktır. Çalışmanın önemi, içerik olarak incelendiğinde hareket edilecek üç ana adımla ele alınabilir. Bunlara ilk olarak bir eğitim öğretim programının nasıl hazırlandığına işaret etmekle başlangıç yapılacaktır. Program hazırlamaya etki eden amiller başlığı üzerinden felsefi temeller, sosyo-ekonomik şartlar, ideolojik yaklaşımlar olmak üzere amiller sıralanacaktır. Bu amiller arasından“sosyal yapı”başlığı çekilecek ve çalışmanın ikinci ayağı bu başlık üzerinden oluşturulacaktır. Çalışmanın ikinci aşamasında bir din eğitimi programının hazırlanışı temele alınacaktır. Tarihsel seyirde karşılaştırma yapmak suretiyle 1980 sonrası oluşturulmuş programlar incelenecektir. 1982 sonrası programlarla 2018 programı benzerlikleri ve farklılıklarının ortaya konması hedeflenmektedir. Mevcut farklıların sıralanmasıyla bu farklılıkları meydana getiren sosyal yapı etkenleri ise çalışmanın son ve ana hedefini ortaya koymaktadır. Çalışmanın özgün değeri, Türkiye'nin sosyal yapısıyla ilişkilendirilmiş bir program inceleme çalışması ortaya koymaktır. Çalışmada tümdengelim yöntemi kullanılacaktır. Literatür taramasıyla metin analizi üzerinden tarihsel karşılaştırmalı metot kullanılarak veriler ortaya konacaktır. Çalışmanın literatüre katkısı sosyal yapı etkenlerinin program oluşturmadaki önemini ortaya koymak ve Türkiye gibi çokkültürlü bir coğrafyanın eğitim öğretim programı seyrini yakından incelemektir. Türkiye sosyal yapısının derin muhtevasındaki etkenler üzerinden de oluşturulan DKAB öğretim programını karşılaştırmalı metot çerçevesinde ele almak hedeflenmektedir. Daha önce sosyal yapı özelinde ele alınmamış DKAB program inceleme çalışmalarına katkı sağlamak ve değerlendirmeler ışığında özgün değer katmak amaçlanmaktadır. Türkiye'nin sosyal yapısı dikkate alınarak program geliştirmeye yönelik eleştiri ve öneriler çalışmada yer verilmeye hedeflenen son aşamayı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research is aimed to examine the 2018 DKAB program. The distinctive title that comes to the fore in the program review field will be on the“social structure of Turkey”. Examined through the perspective of the field of sociology, the 2018 DKAB program will be compared with the programs after 1980. In this way, similarities and differences will be revealed. Within the framework of the differences revealed, the social structure factors affecting this will be examined. The aim of the study is to examine and evaluate the factors of Turkey's social structure that affect the DKAB curriculum. The subject of the study is to reveal the contents in which the effect of Turkey's social structure is taken into account, based on the units and subject headings in the primary education stage of the DKAB program by year of 2018 (4th-8th grades). The importance of the study can be handled with three main steps to be taken when it is examined in terms of content. These will be started by pointing out how an education program is prepared. Philosophical foundations, socio-economic conditions, ideological approaches will be listed under the title of factors that affect the preparation of the program. Among these factors, the title of“social structure”will be drawn and the second leg of the study will be created over this title. In the second stage of the study, the preparation of a religious education program will be highlighted. The programs created after 1980 will be examined by making historical comparisons. It is aimed to reveal the similarities and differences between the programs after 1982 and the 2018 program. The social structure factors that create these differences by ordering the existing differences reveal the last and main goal of the study. The original value of the study is to present a program review study associated with Turkey's social structure. The deductive method will be used in the study. Data will be revealed by using the historical comparative method over text analysis through literature review. The contribution of the study to the literature is to reveal the importance of social structure factors in creating a curriculum and to closely examine the course of education and training programs in a multicultural geography like Turkey. It is aimed to deal with the DKAB curriculum, which is also formed through the factors in the deep content of Turkey's social structure, within the framework of the comparative method. It is aimed to contribute to the DKAB program review studies, which have not been dealt with in terms of social structure before, and to add original value in the light of evaluations. Considering the social structure of Turkey, criticism and suggestions for program development constitute the final stage aimed to be included in the study.