Kore pop kültürünün Türk gençlerinin güzellik algısına etkileri
The influence of Korean pop culture on Turkish young people's perception of beauty
  1. Tez No: 994905
  2. Yazar: ŞÜKRAN YİLMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Kore pop kültürünün (K-pop, K-drama ve K-beauty) Türkiye'deki 18–40 yaş arası kadın ve erkek bireylerin güzellik algısı, beden algısı, kimlik inşası ve toplumsal cinsiyet anlayışı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, güzelliğin bireysel bir tercih olmanın ötesinde; medya, kültür ve tüketim pratikleri aracılığıyla toplumsal olarak inşa edilen bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Nicel yöntemle gerçekleştirilen araştırmada 400 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiş; Kore pop kültürünün genç bireylerin estetik beklentilerini, bakım alışkanlıklarını ve kendilik algılarını hem dönüştürücü hem de baskı yaratıcı yönleriyle etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the effects of Korean popular culture (K-pop, K-drama, and K-beauty) on the perceptions of beauty, body image, identity construction, and gender roles among women and men aged 18–40 in Türkiye. The study argues that beauty is not merely an individual preference but a socially constructed phenomenon shaped by media, culture, and consumption practices. Using a quantitative research method, data collected from 400 participants were analyzed, and the findings indicate that Korean popular culture influences young individuals' aesthetic expectations, self-perceptions, and beauty-related practices in both transformative and pressure-inducing ways.