İslam hukukunda tefrik (Şer'iyye sicilleri örnekliğinde)
Separation in Islamic law (With the example of shariyya recorders)
- Tez No: 943598
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN HİRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada İslam Aile Hukukunda tefrik kavramı incelenmiş ve Osmanlı Devleti'nde tefrikin nasıl tatbik edildiği araştırılmıştır. Araştırmada kaynak olarak klasik fıkıh eserlerinden ve güncel olarak kaleme alınan tezler ve makalelerden istifade edilmiştir. Osmanlı Devleti'ne ait kadı sicilleri incelenerek tefrik türü boşanma davalarının genel bir portresi çizilmiştir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, semavi dinlerin, Türk Medenî Kanununun ve özellikle İslam hukukunun aileye, aile hukukuna ve boşanmaya bakışı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tefrik konusu detaylıca işlenmiş olup mezheplerin yaklaşımları ve güncel olarak İslam ülkelerinde yürürlükte olan tefrik sebepleri ele alınmış ve Osmanlı dönemine ait kadı sicillerinden tefrik davalarına ilişkin örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of tafriq (judicial separation) in Islamic family law and investigates how it was applied in the Ottoman Empire. The research draws upon classical Islamic jurisprudential works as well as contemporary theses and scholarly articles. In order to provide a general portrayal of tafriq-type divorce cases, Ottoman court records (kadı sicilleri) have been analyzed. The thesis consists of two main chapters. The first chapter provides an overview of the perspectives on family, family law, and divorce in the Abrahamic religions, the Turkish Civil Code, and particularly Islamic law. The second chapter delves into the concept of tafriq in detail, discussing the approaches of different Islamic legal schools and the grounds for tafriq currently in force in various Islamic countries. Additionally, examples of tafriq cases from Ottoman court records are presented.