İlişkilerde romantik kıskançlık, ilişki doyumu ve bağlanma stilleri ile flört şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examing the relationship between romantic jealousy, relationship satisfaction, attachment styles and dating violence in relationships
  1. Tez No: 943643
  2. Yazar: OSMAN CAN KASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Flört şiddeti; aile içerisinde, çocuğa karşı, sokaklarda sıkça şiddet davranışları sonrasında günümüzde önem kazanan ve araştırılan şiddet türlerinden biridir. Flört şiddetinin birçok açıdan araştırılması ve bu şiddet üzerinde nelerin etkili olduğunun bulunması üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan alan yazın araştırmasında flört şiddeti ile ilişkisi olduğu varsayılan ilişki doyumu ve romantik kıskançlığın yapılan çalışmalar içerisindeki frekansının azlığı nedeniyle bu çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir. Bu araştırmanın amacı kişilerin flört şiddeti tutumlarının; romantik kıskançlık, bağlanma stilleri ve ilişki doyumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, mevcut flört ilişkisi olan ya da hayatının bir döneminde flört ilişkisi yaşamış 18 yaş ve üzeri yaşlardaki 229 erkek ve 425 kadın olmak üzere toplamda 674 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara,“Flört Şiddeti Tutum Ölçeği”,“Romantik İlişkide Kıskançlık Ölçeği”,“İlişki Ölçekleri Anketi”ve“Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği”elektronik ortamda uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik bilgilerinin öğrenilmesi amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”da uygulanmıştır. Verilerin analizinde demografik değişkenler için bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Bağımsız değişkenlerin analizinde pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizlerde flört şiddeti tutumu yaşa, cinsiyete, medeni duruma, ilişki süresine göre anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Romantik ilişkilerde şiddete uğrama durumu ve eğitim düzeyi değişkenleri, flört şiddetinin alt boyutu olan saplantılı alt boyutunda farklılaşmaktadır. Araştırmanın problem durumu ile ilgili yapılan korelasyon analizi sonucunda katılımcıların ilişki doyumu ile romantik kıskançlık ve bağlanma stilleri arasında ilişki bulunamamıştır. Ayrıca ilişki doyumu ile flört şiddeti arasında da herhangi bir anlamlı ilişki çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Violence is a prevalent phenomenon in our society. The impact of violence within families, against children, and in public spaces on dating relationships has gained importance in recent years. Many studies have been conducted to investigate dating violence from various perspectives and identify factors influencing it. The decision to conduct this study was made due to the low frequency of relationship satisfaction and romantic jealousy, which are assumed to be related to dating violence in the literature.The aim of this study was to examine whether people's attitudes towards dating violence differ according to variables such as romantic jealousy, attachment styles, and relationship satisfaction. The study was conducted using the relational screening method. The study sample consisted of 674 participants, 229 males and 425 females aged 18 or older, who were currently in a dating relationship or had a dating relationship at some point in their lives. The“Dating Violence Attitude Scale,”“Jealousy in Romantic Relationships Scale,”“Relationship Scales Survey,”and“Perceived Romantic Relationship Quality Scale”were administered to the participants electronically. Additionally, a“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to collect participants' demographic data. In the analysis of the data, independent samples t-test and ANOVA were applied for demographic variables. In the analysis of independent variables, Pearson correlation analysis and regression analysis were applied. According to the analyses, attitudes toward dating violence differ significantly according to age, gender, marital status, and duration of relationship. The variables of being subjected to violence in romantic relationships and level of education differ in an obsessive sub-dimension of dating violence. As a result of the correlation analysis conducted regarding the problem status of the research, no relationship was found between the relationship satisfaction of the participants and either romantic jealousy or attachment styles. In addition, no significant relationship was found between relationship satisfaction and dating violence.