Sıçan izole mide fundusunda epoksijenazların etkilerinin vemekanizmalarının araştırılması
Investigation of the effects and mechanisms of epoxygenases inisolated rat gastric fundus
- Tez No: 943644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE SEVİM ÖZTÜRK FİNCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada izole sıçan mide fundus düz kasında epoksijenazların etkilerinin ve oluşan etkilere hangi mekanizmaların katkısının olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Erişkin erkek wistar sıçanlardan izole edilen mide fundus dokuları, Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna bir ucu organ askısına bir ucu da izometrik kuvvet transdüserine bağlı olacak şekilde yerleştirilmiştir. NO bağımlı EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtları guanetidin ve indometasin varlığında, NO bağımsız yanıtlar ortama ek olarak NOS inhibitörü L-NAME eklenerek elde edildi. 11,12-EET ve 14,15-EET, EAU aracılı NO bağımlı ve bağımsız kolinerjik kasılma yanıtlarını azaltmıştır. NO bağımlı ve NO bağımsız gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmaktadır. Bu bulgu, etkilerine NO'nun katkısının olduğunu göstermektedir. 11,12-EET'nin NO bağımlı EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtlarını azaltıcı etkisi 14,15-EEZE, Glibenklamid ve 4-AP varlığında azaldı. 14,15-EET'nin NO bağımlı EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtlarını azaltıcı etkisi 14,15-EEZE, 4-AP ve iberiotoksin varlığında azaldı. NO bağımsız gruplarda sadece 14,15-EET'nin EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtlarını azaltıcı etkisi 4-AP varlığında azaldı. Mikonazol ve 17- ODYA, tüm gruplarda EAU aracılı kolinerjik kasılma yanıtlarını azaltıcı etki gösterdi. Mikonazolün etkisi, NO bağımlı ve NO bağımsız gruplar arasında istatistiksel olarak farklıdır. 11,12-EET, 14,15-EET, 14,15-EEZE, Mikonazol ve 17-ODYA: potasyum klorür ve kalsiyumla kastırılmış dokularda gevşeme yanıtı oluşturmadı. Western blot analizi ile CYP450-2J2 ve epoksit hidrolaz proteinlerinin ifadelenmesinin olduğu gösterildi. Bu sonuçlar, EET'lerin ve sitokrom p450 monooksijenaz inhbitörlerinin EAU kolinerjik kasılma yanıtları üzerine olan etkilerinin presinaptik mekanizma ile olduğunu, etkilerine NO'nun ve potasyum kanallarının katkısı bulunduğunu, endojen olarak sentez edildiklerini ve reseptörlerinin var olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of epoxygenases in isolated rat gastric fundus smooth muscle and which mechanisms contribute to the effects. Gastric fundus tissues isolated from adult male Wistar rats were placed in an organ bath containing Krebs solution with one end connected to the hanger and other end connected to the isometric force transducer. NO-dependent EFS- mediated cholinergic contractile responses were obtained in the presence of guanethidine and indomethacin, and to obtain NO-independent responses NOS inhibitor L-NAME was also added. 11,12-EET and 14,15-EET reduced the EAU- mediated NO-dependent and independent cholinergic contractile responses. There is a statistical difference between NO-dependent and NO-independent groups. This shows that NO contributes to their effects. The reducing effect of 11,12-EET on NO-dependent EFS-mediated cholinergic contractile responses decreased in the presence of 14,15-EEZE, Glibenclamide and 4-AP. The same reducing effect of 14,15-EET (NO-dependent group) decreased in the presence of 14,15-EEZE, 4- AP and iberiotoxin. In NO-independent groups, only the effect of 14,15-EET on reducing EFS-mediated cholinergic contractile responses was reduced in the presence of 4-AP. Miconazole and 17-ODYA decreased EFS-mediated cholinergic contractile responses in all groups. The effect of miconazole is statistically different between NO-dependent and NO-independent groups. 11,12- EET, 14,15-EET, 14,15-EEZE, Miconazole and 17-ODYA did not induce a relaxation response in tissues contracted with KCl and Ca 2+ . Western blot analysis demonstrated the expression of CYP450-2J2 and epoxide hydrolase proteins. These results show that the effects of EETs and cytochrome p450 monooxygenase inhibitors on EFS-mediated cholinergic contractile responses are mediated by a presynaptic mechanism, NO and potassium channels contribute to their effects, they are synthesized endogenously and their receptors exist.