Kadınların iş gücüne katılımı ve boşanma ilişkisi
Women's participation in the labor force and divorce relationship
- Tez No: 943656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, kadınların iş gücüne katılımı ile kaba boşanma hızı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Kadınların ekonomik faaliyetlere katılımının artması, yalnızca iş gücü piyasasında değil, aynı zamanda kaba boşanma hızında da değişikliğe yol açmaktadır. Bu kapsamda, 2008-2022 yılları arasındaki verilere dayanarak, Türkiye'nin 26 alt bölgesinde kadınların iş gücüne katılım oranı ile kaba boşanma hızı arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, kaba boşanma hızındaki artış ile kadınların ilköğretim düzeyinde okullaşma oranlarındaki artışın, kadınların iş gücüne katılımı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, söz konusu değişkenlerin kadınların iş gücüne katılımı üzerinde anlamlı ve belirleyici bir etki oluşturduğu saptanmıştır. Kadınların eğitim düzeyindeki artış ve boşanma oranlarındaki artış, kadınların iş gücüne katılımını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study continues the ongoing investigation into the relationship between women's workforce turnover and crude divorce rates. The increased participation of women in economic activities leads to changes not only in the labor market but also in the crude divorce rate. In this context, based on data between 2008 and 2022, the relationship between the female labor force participation rate and the crude divorce rate in 26 sub-regions of Turkey was examined using panel data analysis. The findings from the research show that the increase in the crude divorce rate and the increase in the primary school enrollment rate of women have a positive and significant effect on the participation of women in the labor force. As a result, it was determined that the variables in question had a significant and decisive effect on women's participation in the workforce. The increase in women's education level and the increase in divorce rates positively affect women's participation in the workforce.