Trifenilamin ve maleonitril içeren organik arayüzey tabakalı diyotların elektriksel parametrelerinin ışığa bağlı akım-voltaj ölçümlerinden belirlenmesi
Determination of electrical parameters of organic interface layer diodes containing triphenylamine and maleonitrile from light-dependent current-voltage measurements
- Tez No: 943695
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EYMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, p-tipi Si substrat üzerine 2-Amino-3(((E)-4-(difenilamino)benziliden)amino)maleonitril (ADBAM) organik bileşiği spin kaplama yöntemiyle uygulanmıştır. Al/ADBAM/p-Si/Al Schottky tipi diyot üretilmiş ve cihazın elektriksel karakterizasyonu oda sıcaklığında, karanlıkta ve farklı ışık yoğunlukları altında yapılan I–V ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir. Termik Emisyon teorisi denklemlerinden faydalanarak idealite faktörü, engel yüksekliği gibi değerler hesaplanmıştır. İdealite faktörü, karanlıkta 4,92 ve 100 mW/cm² ışık şiddetinde 2,64 olarak belirlenmiştir. Engel yüksekliği karanlıkta 0,679 eV, 100 mW/cm² aydınlatmada 0,764 eV olarak hesaplanmıştır. Aydınlatma şiddetindeki artışın idealite faktörünü düşürdüğü, engel yüksekliğini ise artırdığı gözlemlenmiştir. Seri direnç (Rs) değerleri Cheung ve Cheung fonksiyonlarıyla (dV/d(lnI)-I ve H(I)-I) elde edilip analiz edilmiştir. Bu fonksiyonlardan elde edilen değerler karanlık ortamda sırasıyla 34,17 kΩ ve 34,05 kΩ'dur. 100 mW/cm² ışık altında ise bu değerler sırasıyla; 42,34 kΩ ve 42,36 kΩ olarak hesaplanmıştır. Yapılan incelemeler sonucu olarak Al/ADBAM/p-Si/Al Schottky tipi diyotunun fotodiyot özellik gösterdiği ve bu alanda kullanılabilir potansiyele sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-Amino-3(((E)-4-(diphenylamino)benzylidene)amino)maleonitrile (ADBAM) organic compound was applied on p-type Si substrate by spin coating method. Al/ADBAM/p-Si/Al Schottky type diode was fabricated and electrical characterization of the device was carried out by I–V measurements at room temperature, in the dark and under different light intensities. Values such as ideality factor and barrier height were calculated by using Thermal Emission Theory equations. The ideality factor was determined as 4.92 in the dark and 2.64 at 100 mW/cm² light intensity. The barrier height was calculated as 0.679 eV in the dark and 0.764 eV at 100 mW/cm² illumination. It was observed that increasing the illumination intensity decreased the ideality factor and increased the barrier height. Series resistance (Rs) values were obtained and analyzed with Cheung and Cheung functions (dV/d(lnI)-I and H(I)-I). The values obtained from these functions are 34.17 kΩ and 34.05 kΩ in the dark, respectively. Under 100 mW/cm² light, these values were calculated as 42.34 kΩ and 42.36 kΩ, respectively. As a result of the examinations, it was concluded that the Al/ADBAM/p-Si/Al Schottky type diode exhibits photodiode properties and has usable potential in this area.