Araç kaza olaylarının analizi ve kazaların önlenmesinde eğitimlerin önemi: Bir lojistik firmasında yapılan araştırma
Analysis of vehicle accident events and the importance of education in preventing accidents: A research conducted in a logistics company
- Tez No: 943701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, Ulaşım, Education and Training, Accidents, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması, araç kazalarının analizi ve kazaların önlenmesinde eğitimin kritik rolünü incelemektedir. Araştırmada, sürücü ve yolcu güvenliği ön planda tutularak bir lojistik firması örneği üzerinden saha çalışması gerçekleştirilmiş ve kazaların temel nedenleri bilimsel veriler ışığında ortaya konulmuştur. Bölgesel, zamansal ve operasyonel faktörler çerçevesinde yapılan analizlerde, belirli coğrafi bölgelerde, belirli zaman dilimlerinde ve belirli hız seviyelerinde kaza riskinin arttığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, kaza eğilimlerini azaltmaya yönelik stratejik güvenlik önlemleri yanında eğitim süreçleri ile kaza riklerinin nazıl azaltılabileceği bilimsel bir metodoloji ile tartışılmıştır. Çalışmada ayrıca, karayolu taşımacılığında güvenliğin sağlanabilmesi için araçların asgari teknik standartları ile sürücülerin sahip olması gereken eğitim, deneyim ve davranışsal yeterlilik kriterleri tanımlanmıştır. Sürücü performansının düzenli olarak değerlendirilmesi ve eğitim programlarının sürekli iyileştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the critical role of education in the analysis of vehicle accidents and the prevention of accidents. In the research, a field study was conducted on the example of a logistics company, with driver and passenger safety at the forefront, and the main causes of accidents were revealed in the light of scientific data. In the analysis conducted within the framework of regional, temporal and operational factors, it was determined that the risk of accidents increased in certain geographical regions, certain time periods and certain speed levels. In line with the findings obtained, strategic safety measures were developed to reduce accident tendencies. The study also defined the minimum technical standards of vehicles and the education, experience and behavioral competence criteria that drivers must have in order to ensure safety in road transport. It was emphasized that driver performance should be regularly evaluated and training programs should be continuously improved.