Dikenli kavunda (cucumis metuliferuse.mey. ex naudin.) tohum gelişimi ile tohumkalitesi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Horned melon (cucumis metuliferuse.mey. ex naudin.) seed with seed developmentdetermining the relationships between quality
- Tez No: 943700
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma dikenli kavun türünde farklı hasat zamanlarında elde edilen tohumların tohum gelişimi sırasında nem, kuru madde miktarı, enzim aktivitesi, çimlenme oranı (25℃ ve 18℃'de), çıkış oranı (25℃ ve 18℃'de), hızlı yaşlandırma ve depolama özellikleri ile tohumlarda fizyolojik olgunlaşmanın takip edilmesi ve tohum kalite değişimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fizyoloji labaratuvarı ve araştırma seralarında 2022-2025 yılları arasında yürütülmüştür. Dikenli kavun meyveleri tam çiçeklenmeden 33, 40, 46, 52, 58, ve 65 gün sonra hasat edilmiştir. Maksimum kuru madde miktarı 140 mg ile 52 DAA'da en düşük tohum nemi ise %37 ile 65 DAA'da gözlemlenmiştir. 25℃'de en yüksek çimlenme oranı %100 ile 46-52 ve 58 DAA'da en düşük çimlenme oranı ise %80 ile 40 DAA'da elde edilmiştir. 18℃'de en yüksek çimlenme oranı %100 ile 52 DAA'da, en düşük çimlenme oranı ise %84 ile 40 DAA'da gözlemlenmiştir. 25℃'de Ortalama çimlenme zamanı en erken çimlenme zamanı 2.16 gün ile 52 DAA'da en geç çimlenme zamanı ise 2.59 gün ile 40 DAA'da elde edilmiştir. 18℃'de en erken çimlenme zamanı 3.60 gün ile 52 DAA'da en geç çimlenme zamanı ise 5.19 gün ile 40 DAA'da elde edildiği belirlenmiştir. Çıkış testi sonucunda 25℃'de en yüksek ortalama çıkış oranı %100 ile 52 DAA'da en düşük çıkış oranı ise %88 ile 40 DAA'da olduğu tespit edilmiştir. 18℃' de en yüksek ortalama çıkış oranı %100 ile 46 DAA'da, en düşük çıkış oranı ise %80 ile 33 DAA'da en uzun fide boyu 64.06 mm ile 52 DAA'da elde edilirken en kısa fide boyu ise 43 mm ile 33 DAA'da elde edilmiştir. 18℃'de en uzun fide boyu 32.78 mm ile 33 DAA'da gözlemlenirken en kısa fide boyu ise 24 mm ile 65 DAA'da gözlemlenmiştir. Gerçek yaprak değerleri ise 25℃'de en fazla 46-52-58 ve 65 DAA'da (3 adet) olduğu tespit edilirken 18℃'de tüm hasat dönemlerinde gerçek yaprak sayısının 1 adet olduğu tespit edilmiştir. Hızlı yaşlandırma sonrası çimlenme oranları en yüksek %100 ile 46 DAA'da elde edilmiştir. P50 (çimlenmenin %50'ye düşmesi için geçen süre,) süresi 2048 gün ile en uzun 52 DAA'da, en kısa ise 342 gün ile 33 DAA'da tahmin edilmiştir. Tohum olgunluğu ve kalitesindeki artış P50 süresinin uzamasını desteklemiştir. Hasat dönemleri içerisinde en iyi tohum kalitesi tam çiçeklenmeden 46-52 gün sonraki hasatlardan elde edilmiştir. Erken (33 ve 40 DAA) ve geç (65 DAA) dönemlerdeki hasatlarda ise tohum kalitesinde düşüş olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar enzim aktivitesi ile de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to monitor the moisture, dry matter, enzyme activity, germination rate (at 25℃ and 18℃), emergence rate (at 25℃ and 18℃), accelerated aging and storage properties of seeds obtained at different harvest times of horned melon species, physiological maturation in seeds and to determine seed quality changes during seed development. The study was carried out in Hatay Mustafa Kemal University Physiology Laboratory and research greenhouses between 2022-2025. Horned melon fruits were harvested 33, 40, 46, 52, 58, and 65 day after anthesis. The maximum dry matter amount was observed at 52 DAA with 140 mg and the lowest seed moisture content was observed at 65 DAA with 37%. The highest germination rate at 25℃ was obtained with 100% at 46-52 and 58 DAA and the lowest germination rate was obtained with 80% at 40 DAA. At 18℃ the highest germination rate was observed with 100% at 52 DAA and the lowest germination rate was observed with 84% at 40 DAA. At 25℃ the mean germination time was the earliest germination time of 2.16 days at 52 DAA and the latest germination time of 2.59 days at 40 DAA. It was determined that at 18℃ the earliest germination time was 3.60 days at 52 DAA and the latest germination time was 5.19 days at 40 DAA. As a result of the emergence test, it was determined that the highest mean emergence rate at 25℃ was 100% at 52 DAA and the lowest emergence rate was 88% at 40 DAA. At 18℃ the highest mean emergence rate was 100% at 46 DAA, the lowest emergence rate was 80% at 33 DAA. The longest seedling length was obtained at 52 DAA with 64.06 mm, while the shortest seedling length was obtained at 33 DAA with 43 mm. At 18℃ the longest seedling length was observed at 33 DAA with 32.78 mm, while the shortest seedling length was observed at 65 DAA with 24 mm. While the real leaf values were found to be the highest at 46-52-58 and 65 DAA (3 pieces) at 25℃, it was found that the real leaf number was 1 in all harvest periods at 18℃. The highest germination rates after accelerated aging were obtained at 46 DAA with 100%. P50 (time required for germination to decrease to 50%) was observed as the longest at 52 DAA with 2048 days and the shortest at 33 DAA with 342 days. The increase in seed maturity and quality supported the extension of the P50 period. The best seed quality among the harvest periods was obtained from the harvests 46-52 day after anthesis. It was observed that there was a decrease in seed quality in the early (33 and 40 DAA) and late (65 DAA) harvest periods. These results were also supported by enzyme activity.