Sürdürülebilirlik faaliyetlerinin uluslararasılaşmaya etkisi: BİST sürdürülebilirlik endeksinde bir uygulama
- Tez No: 943787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz iş dünyasında sürdürülebilirlik, işletmeler için yalnızca etik bir sorumluluk değil, aynı zamanda stratejik bir öncelik haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik faaliyetlerinin uluslararasılaşma süreçlerine etkisini incelemektir. Çalışma, sürdürülebilirlik ve uluslararasılaşma arasındaki etkileşimi, firmaların küresel pazarda rekabet avantajı sağlama stratejileri ile ilişkilendirerek, bu iki sürecin birbirini nasıl etkilediklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın içeriğinde, sürdürülebilirlik kavramının tarihsel gelişimi, kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişki teorik bir çerçevede incelenmiştir. Bu bağlamda işletmelerin sürdürülebilirlik faaliyetlerinin, sadece çevresel değil, aynı zamanda toplumsal ve ekonomik boyutlarda da işletmelerin saygınlıklarını ve kalitelerini artıran bir faktör olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca uluslararasılaşma süreci farklı yönleriyle ele alınmıştır. Küresel pazara açılan firmalar, rekabet avantajı sağlamak ve yeni fırsatlar yaratmak için uluslararasılaşma stratejileri geliştirmektedir. Bu bağlamda, sürdürülebilirlik stratejilerinin uluslararasılaşma süreçlerine nasıl entegre olduğunu ve bu stratejilerin firmalara nasıl rekabet avantajı sağladığını anlamak, bu çalışmanın temel hedeflerinden biridir. Bu çalışmada, 2022 yılında Türkiye'deki imalat sektöründe faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul (BİST) borsasında kote olan 223 firmaya ait veriler kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS 22 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, sürdürülebilirlik faaliyetlerinin uluslararasılaşma sürecine katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bu bulgu, uluslararasılaşmanın, firmaların sürdürülebilirlik stratejilerine olan ilgisini artırabileceğini göstermektedir. Gelecekteki araştırmaların, sürdürülebilirlik ve uluslararasılaşma arasındaki etkileşimi daha derinlemesine incelemesi, bu alandaki bilgi birikimini artıracaktır. Anahtar Sözcükler Sürdürülebilirlik, Uluslararasılaşma, Rekabet Avantajı, Strateji, Küresel Pazar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's business world, sustainability has become not only an ethical responsibility but also a strategic priority for companies. The aim of this study is to examine the impact of sustainability practices on internationalization processes. The study seeks to explore the interaction between sustainability and internationalization by linking it with companies' strategies to gain competitive advantage in the global market, and to reveal how these two processes are integrated. In the content of the study, the historical development of the concept of sustainability, the relationship between corporate social responsibility and sustainable development are examined in a theoretical framework. In this context, it is emphasized that the sustainability activities of businesses should be evaluated as a factor that increases the reputation and quality of businesses not only in environmental but also in social and economic dimensions. In addition, the internationalization process is discussed from different aspects. Companies that open up to the global market develop internationalization strategies to provide competitive advantage and create new opportunities. In this context, one of the main objectives of this study is to understand how sustainability strategies are integrated into internationalization processes and how these strategies provide competitive advantage to companies. In this study, data belonging to 223 companies operating in the manufacturing sector in Türkiye and listed on Borsa Istanbul (BIST) in 2022 were used. The data were analyzed with the IBM SPSS 22 statistical package program. The research findings revealed that sustainability activities contribute to the internationalization process. This finding shows that internationalization can increase the interest of companies in sustainability strategies. Future research examining the interaction between sustainability and internationalization in more depth will increase knowledge in this area. Keyword Sustainability, Internationalization, Competitive Advantage, Strategy, Global Market