Postoperatif mekanik ventilasyon gereksinimi olan yoğun bakım hastalarının weaning başarılarının değerlendirilmesi
- Tez No: 943847
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜLGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, postoperatif mekanik ventilatörden ayrılma (weaning) sürecini etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin yoğun bakımda kalış süresi ile postoperatif komplikasyonlar üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikail Yüksel Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilen prospektif gözlemsel çalışmaya, postoperatif entübe yoğun bakıma kabul edilen 383 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, klinik skorları, laboratuvar değerleri ve weaning sürecindeki parametreleri kaydedilmiş, başarılı ve başarısız weaning grupları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 383 hastanın 355'inde (%92.7) başarılı, 28'inde (%7.3) başarısız weaning gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study aims to evaluate the factors affecting postoperative mechanical ventilator weaning process and their impact on intensive care unit length of stay and postoperative complications. Materıals And Methods: This prospective observational study included 383 intubated postoperative patients admitted to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Mikail Yüksel Intensive Care Unit between January 2024 and January 2025. Demographic data, clinical scores, laboratory values, and weaning parameters of patients were recorded, and successful and unsuccessful weaning groups were compared. Results: Of the 383 patients included in the study, successful weaning was achieved in 355 (92.7%), while 28 (7.3%) had unsuccessful weaning.