Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde kalite geliştirme süreci ve Trabzon bölgesindeki orman ürünleri sanayii işletmelerinde kalite anlayışının geliştirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 94391
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
02. Özet Küresel rekabet koşullarına giren tüm işletmeler gibi KOBİ' lerde de yönetim ve örgüt geliştirme önemli bir sorundur. Tüm dünyanın neredeyse tek bir küresel pazar haline geldiği bir ortamda; klasik ürünler, klasik yaklaşımlar yerini daha karmaşık ürünlere ve daha ileri teknolojilere bırakmaktadır. Duranın geride kaldığı bu amansız yarışta başarılı olmak isteyen şirketler, organizasyon yapılarında da köklü bir değişikliğe gitmek zorunda kalmaktadırlar. Ürünlerin ve hizmetlerin çeşitliliğinin patlarcasına büyüdüğü günümüz rekabet ortamında, tüketicinin bilinçlenme olgusu, müşterinin kaliteye olan duyarlılığı, çok yönlü olarak artmakta ve çağdaş müşterinin karşısına çağdaş üretici olarak çıkmak zorunluluğunu getirmektedir. Özellikle küreselleşmenin etkisi ile dışa açılma zorunluluğunu yaşayan KOBİ1 1er değişime hızla adapte olmak zorundadır. Birçok büyük şirket teknolojiye ve pazardaki değişikliklere ayak uydurmada yavaş kalırken, küçük şirketler yeniliklere daha kolay uyabilmektedir. Asıl konu ölçek büyüklüğü değil, işletmenin endüstriyel organizasyonudur. Geleneksel bakış açısına göre, ölçek büyüklüğü maliyet avantajı sağlarken, küçük ölçekteki işletmeler müşteri isteklerindeki değişikliklere daha kolay cevap verebilmektedir. Fakat teknolojik ve ekonomik gelişmeler, her iki durumun kombine edildiği bir organizasyon çeşidini gerektirmektedir. Üretimin anahtarı, şirketlerin uzun süre yalnız basma iş yapmaları değil, diğer şirketlerle bir bilgi alışverişi (network) etrafında toplanmalarıdır. Görülen o ki, kalite devrimi büyüklük ve finansal statüye bakmaksızın bütün işletmeleri içine almaktadır. Bu çalışmada, KOBİ' lerin toplumsal ve ekonomik kalkınmadaki rolü ve önemi, KOBİ' lerin mevcut sorunları, küreselleşme ve değişimin kalite üzerine etkileri ve kalite kavramları, açıklanan bu kavramların KOBİ1 1er açısından uygulanabilirliği ve KOBİ' 1er için kalite geliştirme adımlan ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Trabzon bölgesinde O.Ü.S. faaliyet gösteren KOBİ' lerin mevcut yapısal durumlarını ortaya çıkarmak ve kalite anlayışına ne derecede yakın olduklarını belirleyebilmek için bir araştırma yapılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise,KOBİ' 1er açısından kalite geliştirme adımlan gözönüne alınarak, Trabzon bölgesinde O.Ü.S. faaliyet gösteren KOBİ' lerin kalite anlayışının geliştirilmesi ve ilk adımlann doğru atılması için öneriler geliştirilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
03. Summary Organization improvement and management is an important problem in Small-Medium Sized Organization as well as firms includes global competition. In a situation in which all the world becomes a global market, more complex products and more developed technology take the place of classical products, classical approaches. Firms that want to be successful at their cruel competition in which firms that take any steps must make fundemantal changes in the forms of organization. In today' s competition in which the varieties of the products and services incredibly increase, the fact of becoming consciousness of consumer' s the sensitivity of customer for quality have been multiplying and bring the necessity of appearing as modern producer for modern consumer. Especially Small-Medium Sized Organizations that have the necessity of going abroad with the effect of sphericalism, have to become adapted to change rapidly. While many big firms are having problems on this, small firms have been adapting to these changes early. The main problem is not the greatness of criterian but industrial organization of the firm. According to traditional view point, while the greatness of criterian has the advantage of cost, small firms have been met the changes of consumer's desires. But, technological and economical improvements have formed on organization in which the situations combined. The main point of production is the firm's coming together by network but not working by themselves. The fact is that the quality revolutionary includes big firms. The financial situation is not important. In this study, the role and importance of Small-medium Sized Organization on social and economical improvement, the existing problems of them the globalism and the effects of the change on quality and quality concepts, the practibility of these concepts for Small- medium Sized Organization have been presented. Besides in Trabzon zone, forest product industry, and investigation has beeen made to bring to light the existing structural situation and determine how Small-Medium Sized Organization near the concept of quality. In result and suggestions sections, regarding their steps on quality improvement, the concept of Small-Medium Sized Organization getting active in Trabzon zone, Forest Product Industry, and suggestions have been made to take true steps.